Rihanna'nın Barbados'un ufak bir kasabasından, moda imparatorluğuna uzanan yolculuğu

Kendi jenerasyonun en çok sevilen 'yüzü' Rihanna, son 15 yılın en etkileyici ismi oldu. 285 bin nüfuslu küçük ada ülkesi Barbados'ta doğdu, ancak daha sonra Billboard'un pop şarkıları listesinde 'en başarılı' şarkıcı oldu. 32 yaşındaki Rihanna, 4 yıl önce kurduğu kendi markasıyla da ikonik duruşunu pekiştirdi. İşte 'Riri'nin 15 yıllık kariyerin en unutulmaz anlar.

25 Şubat 2020, Salı 12:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Babasının bağımlılıklarını saklamadı

Babasının bağımlılıklarını saklamadı

20 Şubat 1988'de Karayip Adaları'nda küçük bir ülke olan Barbados'ta Robyn Rihanna Fenty ismiyle doğdu. Babasının uyuşturucu bağımlılığını ve annesine uyguladığı fiziksel şiddeti hiç saklamadı. Bu konuda hep açık olmayı ve ilham vermeyi tercih etti. Diğer starların aksine çocukluk travmalarını saklamadı, bir zayıflık olarak görmedi. Belki de bu kadar samimi bulunmasının en büyük nedenlerinden biri budur. Kendisiyle alay etmekten de hiç kaçınmadı. Kısık sesiyle 'her bir' komşusunu rahatsız ettiğini, ödül konuşması yaparken bile söyledi. 

Yeteneğiyle doğdu

Yeteneğiyle doğdu

2003'te yapımcı Evan Rogers, Barbados'ta taildeyken Rihanna ile karşılaştı. O sırada ne dans ne de müzik eğitimi vardı ancak Rogers, Rihanna'nın 'duruşunu' unutamadığını söylüyor. Rihanna'nın evdeki şiddetten kaçmak için müziğe odaklandığını belirten Rogers, onun yeteneğiyle doğduğunu her fırsatta dile getiriyor.

'Ya bu anlaşmayı imzalarsın ya da pencereden atarım'

'Ya bu anlaşmayı imzalarsın ya da pencereden atarım'

2004'te Pon de Replay isimli ilk şarkısını kaydetti ve sayısız plak şirketine yolladı. 2005'te ise, henüz 16 yaşında New York'a, Jay-Z'nin sahibi olduğu hiphop yapım şirketi Def Jam ile görüşmeye gitti. 2007'de The Guardian'a verdiği röportajda, buradaki seçmelerde Whitney Huoston'ın For the Love of You şarkısını ve kendine ait iki şarkıyı seslendirdi. Bunlardan biri, ilk klibini çekeceği Pon de Replay'di. Yaşadığı anları daha sonra şöyle anlatacaktı: "(Jay Z'ye) Ona bakamıyordum. Aşırı derecede sessizdim. Çok utangaçtım. Karşısında oturduğum süre boyunca buz gibiydim. Jay Z, 'İki seçeneğin var, ya bu anlaşmayı imzalar gidersin, ya da pencereden atarım' dedi. O sırada 29'uncu kattaydık."

17 yaşındayken 2'nci sıraya yükseldi

17 yaşındayken 2'nci sıraya yükseldi

Pon de Replay'in stüdyo kaydını ve video klibini sonunda 2005'in Mayıs ayında yayınladı. Henüz 17 yaşındayken Billboard Hot 100 listesinde 2'nci sıraya yükseldi.

Billboard Hot 100'de 3 hafta kaldı

Billboard Hot 100'de 3 hafta kaldı

İlk klibinden bir yıl sonra S.O.S.'i yayınladı. Şarkı, 2006'da Sevgililer Günü'nde yayınlandıktan 3 ay sonra Billboard Hot 100 listesine girmeyi başardı ve 3 haftalık saltanat sürdü. 

Amy Winehouse'a yenildi.

Amy Winehouse'a yenildi.

2008'deki 50'nci Grammy Ödülleri'nde 2 albümüyle 4 adaylık kazandı. Halen en bilinen hitlerinden biri olan ve Jay Z ile birlikte çıkardığı 'Umbrella', yılın kaydı ödülüne aday gösterildi ancak Amy Winehouse'un Rehab'ine yenildi.  

Drake ile ilk ortak çalışma

Drake ile ilk ortak çalışma

2010'da ABD'li rapçi Drake ile görüşmeye başladıkları dedikodularından sadece aylar sonra, ikili 'What's My Name?'i yayınladı. Kısa süre içinde tüm listelerde birinci sıraya yerleşirken Grammy'de de 'En İyi Rap Ortak Çalışması'na aday gösterildi. Şarkı kaybetti, ama yine bir Rihanna şarkısı olan Kanye West düeti All of the Lights kazandı. 

Adele'e karşı kaybetti

Adele'e karşı kaybetti

Rihanna, Kasım 2010'da gerçek çıkışını yapacağı 'Loud' albümünü yayınladı. Yılın Albümü Ödülü'ne aday olsa da İngiliz rakibi Adele'in '21'ine karşı ödülü kaybetti. 

'Onun sahnelerini defalarca izledim'

'Onun sahnelerini defalarca izledim'

2012 yazında Rihanna, ilk ciddi ekran çıkışını yaparak bir video oyunun aynı ismiyle çıkan Battleship'te rol aldı. Film, sinema eleştirmenleri tarafından topa tutulsa da Rihanna için yerinin ayrı olduğu bir kesin. Filmin yönetmeni Peter Berg, GQ dergisine verdiği röportajda, "Onun sahneleri çok seksi. Defalarca izledim" ifadelerini kullanmıştı.

En İyi Çağdaş Albüm Grammy'si geldi

En İyi Çağdaş Albüm Grammy'si geldi

Rihanna'nın 7'nci albümü 'Unapologetic', Billboard Top 200 listesinde birinci sıraya yerleşen ilk albümü oldu. Albüm, 2014'te 'En İyi Çağdaş Albüm Ödülü'ne layık görüldü. 

Annesinin elinden aldı

Annesinin elinden aldı

2013'te Rihanna, dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden 'İkon Ödülü'nü aldı. Rihanna'nın ödülü annesi Monica Fenty'nin elinden aldığı anlar, müzikseverlerin hafızalarına kazındı. Monica Fenty, kızıyla gurur duyduğunu defalarca dile getirdi. Fenty şunları söyledi, "Yolculuğunun ve kariyerin kolay olmadığını biliyorum. Bu gece, seni güçlü, pozitif, alçakgönüllü olduğun için takdir ediyor ve alkışlıyorum."

216 bin Swarovski

216 bin Swarovski

Rihanna, giderek efsaneleşen bir isme dönüştüğü 2014 yılında, CFDA (Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi) Ödülleri'nde Yılın Moda İkonu Ödülü'ne layık görüldü. Geceye bir moda ikonuna yakışır biçimde katılarak Adam Selman imzalı, 216 bin Swarovski kristalden tasarlanan transparan elbise giydi.

Unutulamayan elbise

Unutulamayan elbise

Aradan geçen 6 yılın ardından Rihanna'nın bu transparan ve bol taşlı zengin görünümü halen pek çok kişiye ilham olmaya devam ediyor.

Puma'ya kreatif direktör oldu

Puma'ya kreatif direktör oldu

Rihanna 2014'te Alman spor markası Puma için tasarımlar yapmaya başlayınca moda sektöründeki yerini giderek sağlamlaştırdı. Yetmedi, Puma'nın 'Marka Elçisi ve Kreatif Direktörü' konumuna yerleşti. Puma'nın Küresel Pazarlama Direktörü Adam Petrick, The New York Times'a yaptığı açıklamada Rihanna'nın 'markanın yüzü' olmaktan çok daha ötede olduğunu söyledi. 

Anti ile gerçek başarısını elde etti

Anti ile gerçek başarısını elde etti

Rihanna, kimi zaman müziği 'boşlamakla' eleştirilse, hayal kırıklığına uğratsa da, Anticipation albümünün üzerinden geçen 3 yılın sonunda Anti'yi çıkardı. Bu albüm, daha önce müziğe dair yaptığı her işten farklıydı. Yayınlanmasından sadece 2 hafta sonra Billboard Hot 200 listesinde birinci sıraya yerleşti. Listede 159 hafta geçirdi. Hatta Rihanna, Anti ile birlikte 'albüm şarkıcısı' olarak anılmaya başlandı. 

4 sahne performansı

4 sahne performansı

Rihanna artık 2016'ta kariyerinin zirvesini yaşıyordu. 2016 MTV Video Müzik Ödülleri'nde her biri farklı kostümlerle olmak üzere gecede tam 4 sahne performansı sergiledi. 

'22 yaşımdan beri aşığım'

'22 yaşımdan beri aşığım'

Michael Jackson Vanguard Video Ödülü’nü kazanan Rihanna’ya ödülü vermek için sahneye çıkan Drake, konuşmasında güzel yıldıza övgüler yağdırdıktan sonra kendisine “22 yaşından beri aşık olduğunu” söyledi ve salon deyim yerindeyse yıkıldı.

Harvard'dan bile ödül geldi

Harvard'dan bile ödül geldi

Rihanna, ABD’nin en prestiji yüksek öğrenim kurumlarından Harvard Üniversitesi tarafından ‘Yılın En Yardımsever İnsanı’ seçilerek saygınlığına saygınlık kattı.

Dünyaya geldiği Barbados’un başkenti Bridgetown’daki Queen Elizabeth Hastanesi'nde göğüs kanserini teşhis ve tedavi etmek için onkoloji ve nükleer tıp için bir merkez ile Karayip ülkelerindeki öğrencilere burs yardımının yanı sıra, dünya genelinde sağlık, eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerinin geliştirilmesi için de Clara Lionel Vakfı’nı kurmuştu.

Suudi milyarderle birliktelik

Suudi milyarderle birliktelik

İngiliz basını 2017'de Rihanna'nın gizemli bir erkekle çekilen samimi görüntülerini paylaştı. Daha önce Naomi Campell'la da görüntülenen "gizemli erkeğin" kim olduğu araştırılırken, yanıt kısa sürede bulundu. Rihanna'nın Toyota'nın Suudi Arabistan distribütörlüğünü yapan şirketin varisi milyarder iş adamı Hassan Jameel ile birlikte olduğu ortaya çıktı. Bu ilişki, 3 yıl sürdü.

Güzellik kalıplarını yıktı

Güzellik kalıplarını yıktı

Rihanna, Puma ve diğer markalarla olan işbirliklerinin ardından sonunda moda anlamında kendi yolunu çizdi, güzellik ürünleri sunacak Fenty Beauty'i tanıttı. Ürünler Sephora mağazalarında ve internette satışa sunulmasıyla Rihanna, güzellik dünyasına kendi damgasını vurdu. Markayı farklı kılan ise, makyaj malzemelerini güzellik kalıplarının dışına çıkararak, her ten renginden kadını göz önünde bulundurarak, ten ürünlerinde 40 ton üretilmesiydi.

Oyunun kurallarını değiştirdi

Oyunun kurallarını değiştirdi

Rihanna, Savage x Fenty iç çamaşırı koleksiyonunu 2018 New York Moda Haftası'nda sergiledi. Gigi ve Bella Hadid kardeşlerin yer aldığı defile son tüm zamanların en geniş model yelpazesine podyumda yer verdi. Defilede, her beden ve renkte model vardı. Hamile modellerin de yer aldığı defile moda dünyasında deyim yerindeyse oyunun kurallarını değiştirdi. 

Papa oldu

Papa oldu

Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü tarafından her yıl Mayıs ayının ilk pazartesi günü gerçekleşen yardım gecesi MET Gala'nın bu 2018'deki konsepti; Cennetlik Bedenler: Moda ve Katolik Hayal Gücü'ydü.

Rihanna, geceye Papa kostümüyle katılarak, aylarca konuşulmayı başardı. 

İkinci filmi

İkinci filmi

Rihanna 2018'de Ocean 8 filminde Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway gibi isimlerle kamera karşısına geçerek bir hacker'ı canlandırdı. Buradaki performansı, hiç de fena bulunmadı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ozan Güven'in şoförü tanık olarak ifade verdi: Deniz Hanım 'Ben bir şey yapmadım' dedi