Rio’da yanan müzenin duman dedektörü ve yangın sigortası yokmuş!

Brezilya’nın Rio de Jenerio kentinde yanan Ulusal Müze’nin duman dedektörü ve yangın sigortasının olmadığı ortaya çıktı

04 Eylül 2018, Salı 23:10
A A

Brezilya’nın Rio De Janeiro şehrindeki Ulusal Müze’de çıkan yangın sonrasında detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Hükümetin gittiği bütçe kısıtlamaları yüzünden müzenin duman detektörlerinin kaldırıldığı ve yangın sigortasının da iptal olduğu açıklandı. 

Müzenin Müdür Yardımcısı Cristiana Serejo bütçe yetersizliği ve bürokrasinin sıkıntıya neden olduğunu itiraf etti. 

YENİ MÜZE İÇİN SÖZ VERDİ

YENİ MÜZE İÇİN SÖZ VERDİ

Brezilya hükümeti Hükümet, Cinelandia Meydanı'nda toplanan binlerce insana yeni bir müze inşa etmek için kaynak sözü verdi.

Kurumun yöneticisi Alexander Keller ise, "Sadece ağlamak yeterli değil. Yeterli kaynağa sahip olan federal hükümet, müzenin yeniden inşa etmesine yardım etmek zorunda” ifadelerini kullandı. 


1818'de açılan Ulusal Müze, 20 milyondan fazla eser ve 530 binden fazla kitap ile Güney Amerika'daki en büyük doğal ve antropolojik tarih müzesi konumundaydı.

Müzede ayrıca "Luzia" olarak bilinen Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde bulunan en eski insan fosili ve bir de dinozor iskeletine de ev sahipliği yapıyordu. 


Müzede çıkan yangın Rio halkını gözyaşlarına boğmuştu.

Müze önünde toplanan çalışanlar, alev alev yanan müzenin önünde '200 yıllık çalışma, araştırma ve bilgi her şey bir anda yok oldu' diyerek gözyaşlarına boğulmuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.