Risk haritasında İstanbul kırmızıya döndü! Kısıtlamalar geri dönebilir! İşte detaylar...

Son dakika haberine göre; hafta içi ve hafta sonu yasaklarıyla ilgili flaş gelişmeler yaşanabilir. Risk haritasında mavi renkte sadece 3 il kaldı, tedbirler geri dönebilir. İstanbul'un risk haritasındaki rengi de turuncudan kırmızıya döndü ve alarm verildi. Peki, kısıtlamalar geri döner mi? Gözler Bilim Kurulu ve iki hafta sonra yapılacak olan kabine toplantısında...

17 Mart 2021, Çarşamba 08:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye 1 Mart'ta 'kontrollü normalleşme' uygulamasına geçmiş, kısıtlamalar illerdeki vaka sayılarına göre hafifletilmişti. Ancak iki haftada harita hızla turuncu (yüksek riskli) ve kırmızı (çok yüksek riskli) renge döndü. 20-26 Şubat haftasında 14 il düşük (mavi) riskliyken bu sayı 3'e düştü. Kırmızı illerin sayısı 17'den 24'e çıktı. Geçen haftaya göre 57 ilde vaka sayısı arttı, 24 ilde azaldı.

BAKAN KOCA'DAN TEDBİR UYARISI

BAKAN KOCA'DAN TEDBİR UYARISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son bir haftada vaka sayısı en çok artan illerimiz: Samsun, Kilis, Balıkesir, İstanbul ve Yalova. En çok azalan illerimiz: Sakarya, Ordu, Amasya, Rize ve Burdur. Birlikte tedbirlere uyarak kontrollü normalleşmeye destek olalım” dedi.

UŞAK BİLE ALARM VERDİ

UŞAK BİLE ALARM VERDİ

 Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 27 Şubat-5 Mart tarihli haritada vaka oranı yüz binde 10.83’e gerileyen ve mavi rengiyle bölgesinde adeta bir nazar boncuğu gibi duran Uşak bile alarm verdi.

SADECE 3 MAVİ İL KALDI

SADECE 3 MAVİ İL KALDI

1 Mart'ta açıklanan risk haritasında tam 14 il düşük yani mavi renkteydi. Ancak son açıklanan rakamlar sonrası ülke genelinde bu sayı 14'ten 3'e düştü. Mavi kalan iller sadece Siirt, Şırnak ve Hakkari... 


İSTANBUL İÇİN KIRMIZI ALARM

İSTANBUL İÇİN KIRMIZI ALARM

İstanbul da 1 Mart'ta açıklanan haritada turuncu renkteydi. Ancak İstanbul'da 6 ve 13 Mart Cumartesi günleri İstanbullular sokağa çıkma yasağının olmamasıyla birlikte kendilerini dışarı attı, kontrolsüz ve mesafeye uygun olmayan şekilde temas kuruldu. İstanbul'daki vaka sayıları bir anda fırladı.

YASAKLAR GERİ DÖNEBİLİR

YASAKLAR GERİ DÖNEBİLİR

Daha önce yüz binde 89.90 oranla turuncu renkte olan fakat 6-12 Mart günleri arasında yüz binde 178 vaka oranıyla tırmanışa geçen İstanbul’da, haftalık vaka sayısı 27 bin 523’e çıktı. Bu da megakentte kısıtlamaların geri döneceği endişesi yarattı. 


TEDBİRLERDE DEĞİŞİKLİK YOK

TEDBİRLERDE DEĞİŞİKLİK YOK

Ancak pek çok ilde vaka sayıları artıp harita renklerinde değişiklik olması gerekirken alınan karar gereği önümüzdeki iki hafta boyunca harita renginde ve tedbirlerde değişiklik olmayacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Risk haritasında alarm veren iller açıklandı! Bakan duyurdu, aralarında İstanbul da var...