Rıza Şahin: Çırak yetişmediği için meslek ölüyor

Muğla’da ayakkabı tamirciliği yapıyor Rıza Şahin (39). Çıraklıkla 25 yıl önce başladığı bu yolda, 17 yıl önce kendi işinin patronu olmuş

16 Nisan 2018, Pazartesi 07:19
A A
DÜKKANINI ALMIŞ

Bu işten kazandığı paralarla, dükkanının da satın almış. Bağ Kur primlerinin yüksekliğinden şikayet eden Rıza Usta; “Yine de aksatmadan ödüyorum” diyor. Rıza Bey, yağmurun çamurun bol olduğu eylül-haziran arası işlerinin daha iyi olduğunu söylüyor.

SİSTEM ÖNÜMÜZÜ TIKADI

Rıza Şahin; “Kullandığımız deri, yapışkan gibi bazı ürünler dövize bağlı, ancak biz her artışı müşteriye yansıtamıyoruz. Ayrıca bu işi küçük gördükleri için alttan çırak gelmiyor. Eğitimdeki bu 4+4 sistemi de önümüzü tıkadı yani bu meslek ölüyor. 10 yıl sonra bu işi yapacak kimseyi bulamayacağız. Ucuz plastik ayakkabılar da bizi etkiliyor, ancak yine de sağı-solu açılanları yapıştırarak para kazanmaya çalışıyoruz” diyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.