Rize’de 18 farklı bölgede 'mineralli su' tespit edildi

Rize’de 18 farklı bölgede 'mineralli su' tespit edildi

Rize’de 18 farklı bölgede 'mineralli su' tespit edildi

14 Eylül 2019, Cumartesi 10:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arzu ERBAŞ/RİZE (DHA)- RİZE’de jeotermal kaynak ve doğal mineralli sularının tespit edilmesi için başlatılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Çalışmalar kapsamında, 18 farklı bölgede mineralli su tespit edildiği belirtildi. 

Rize İl Genel Meclis Başkanlığı’nın turizm ve ekonomik açıdan kente fayda sağlaması amacıyla doğal mineralli suların tespiti için başlattığı çalışma olumlu sonuç verdi. Çalışmalar sonucu, 18 farklı yerde doğal mineralli su tespit edildi. Sulardan numunelerin alınmaya başlandığı ve çalışmaların yıl sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Rize ve ilçelerinde tespit edilen maden sularının inceleme işlemlerinin yıl sonuna kadar devam edeceğini belirterek “Sağlık açısından faydalı olan sularımızın turizm ve ekonomik açıdan markalaşmasını sağlamak amacıyla ilimiz sınırları içerisinde bulunan maden sularının yerlerinin belirlenip analizlerinin yapılması için çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda Rize ili ve ilçelerimizde toplam 18 adet mineralli su tespiti yapılmış olup bir taraftan numune alma işlemleri devam etmektedir diğer taraftan da alınan numunelerin Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderilip analizlerinin yapılması sağlanmaktadır. Yıl sonuna kadar devam edecek bu inceleme ve analizler sonucunda Rize’mizin yer altından fışkıran bu madeninden en üst seviyede faydalanabilmek ve Rize’mize ait maden suyu markası oluşturulup şişelenebilir olanları Rize ekonomisine katkı olarak ülkemize kazandıracağız. Sağlık yönünden faydalı olup da şişelenmeye uygun olmayan sularımızı ise turizme katkı sağlaması için tanıtım çalışması yapacağız. Rize’mize hizmet noktasında ne gerekiyorsa yapmak için çaba sarf ediyoruz" dedi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder