Rizeli yine Yeşil Yol'a 'dur' dedi

Rizeli yine Yeşil Yol'a 'dur' dedi

Karadeniz'de 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi'ne karşı çıkan Havva Bekar, dozerin geçeceği güzergahın önüne elinde sopasıyla oturarak "Kesinlikle istemiyoruz. Vali bize 'Çapulcu' diyor. Biz çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, Kaymakam kimdir? Ben, ben halkım ben" diye isyan etti

11 Temmuz 2015, Cumartesi 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çamlıhemşin'deki Yukarı Kavrun Yaylası’ndan geçirilmek istenen Yeşil Yol Projesi’ne karşı çıkanların tepkileri artarak sürüyor.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer33057","33057","201507","33057-332061.jpg","1", "0","Rizeli Yeşil Yol'a yine 'Dur' dedi");

Yeşil Yol güzergahı üzerinde yöre sakinlerinin nöbet tutması nedeniyle çalıştırılamayan iş makineleri, bu kez Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan gelen komando birlikleri nezaretinde Samistal Yaylası’na getirildi.

Durumu haber alan bölge sakinleri, dün sabah erken saatlerde araçlarla yaylaya doğru yola çıktı. Ancak grup, Elevit Yaylası’nda arızalandığı iddiasıyla bırakılan İl Özel İdaresi’ne ait iş makinesi yolu kestiği için geçiş yapamadı.

YOLU KESTİLER

Yaylaya çıkmalarını engellemek için yolun kasıtlı olarak kapatıldığını belirten yöre sakinleri tepkilerini dile getirdi, iş makinesinin operatörü ile tartıştı. İş makinesi operatörünün gerçekten arıza olduğunu söyleyerek yemin etmesine de inanmayan grup, alkışlarla ıslıklı protesto gerçekleştirdi.

TAŞ TAŞIYIP YOL YAPTILAR: İŞTE BİZİM YEŞİL YOLUMUZ

Yaylaya yürüyerek ulaşmanın 6-7 saat süreceğini göz önüne alan yöre sakinleri, iş makinesinin kapattığı yolun kenarına taşlardan dolgu yaparak yeni bir yol oluşturmaya karar verdi. Bunun üzerine genç yaşlı, kadın erkek yaklaşık 300 kişi yan yana dizilerek insan zinciri oluşturup taş taşımaya başladı. Kimileri taşları sırt ya da kucağında, kimileri de iterek taşımaya çalıştı. Bazıları da yoldan geçişe engel oluşturan taşları çıkarmak için çaba harcadı.

Yaklaşık 2.5 saat süren çalışma sonunda taş dolgusu ile yapay yolu tamamlayan grup, "İşte bizim Yeşil Yolu'muz bu" diye bağırarak tepkilerini dile getirdi. Araçları kontrollü olarak yoldan geçiren grup her aracın geçişinde alkışlarla sevinç gösterilerinde bulundu.

'İŞ MAKİNELERİNİ ALIP GİDİN'

Samistal Yaylası’na ulaşan yöre sakinleri, komando birliklerinin nezaretinde yol açan iş makinesinin önüne geçerek çalışmaya izin vermedi. Jandarma ekipleri ve görevlilerle tartışan grubun tepkileri üzerine iş makinesi operatörleri bölgeden uzaklaştırıldı ve çalışma durduruldu.

Dozerin geçeceği güzergahın önüne elinde sopasıyla oturan Havva Bekar, "Yaylaların yolu birleşmeyecek. Kesinlikle istemiyoruz. Vali bize 'Çapulcu' diyor. Biz çocukluğumuzdan beri burada yaşıyoruz. Vali, kaymakam kimdir? Ben, ben halkım ben! Yaylaları birbirine birleştireceksiniz ama amacınız nedir? Her yaylanın yolu var. Herkes birbirine gelip gider. İş makinelerini alıp gidin buradan" sözleri ile tepkisini dile getirdi.

'YAYLAYA GELMEYİ KOLAY MI SANDINIZ?'

Çalışmanın durdurulması üzerine alkışlarla tempo tutan grup hep bir ağızdan "Denizi aldınız/ Dereyi çaldınız/ Yaylaya gelmeyi kolay sandınız / Rize size yalan / Yeşil Yol katliam / Yaylaya dozeri sokturmayız / Bas geri bas geri / Al da git askeri’ dizeleri ile türküler söyledi.

Yaylada iş makinesinin önünde nöbete başlayan vatandaşlar bekleyişlerini, jandarma komando birlikleri ise iş makinesinin çevresinde ellerinde kalkan ve biber gazları ile aldıkları güvenlik önlemini sürdürüyor.

Muhammet KAÇAR/ ÇAMLIHEMŞİN(Rize)-DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Halil Sezai tutuklandı