Riziko nedir? Rizikonun anlamı nedir?

Sigorta sektörünün olmazsa olmazlarından biri de riziko. Riziko terimi sigorta yaptıracak kişilerin karşısına sıklıkla çıkan bir sözcük. Tüketicilerin merak ettiği riziko nedir ve ne anlama gelir?

05 Ekim 2020, Pazartesi 16:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Riziko sigortanın temel taşlarından biri. En basit tanımıyla, sigortalanması planlanan bir malın başına gelebilecek olası bir olayın daha önceden hesaplanması ve buna mukabil poliçe değerinin belirlenmesidir.

Böylece riziko sayesinde sigorta yaptırmadan önce sigortalanacak malın maliyeti ortaya çıkar. Riziko, eksperlerin denetiminde belirlenir ve riziko bedeli sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Riziko hem sigortalıyı hem de sigorta şirketini korumaya aldığından, sigortanın aktif hale geldiği durumlarda anlaşmazlığın önüne geçiyor ve adaleti sağlıyor.

Rizikoda sigortalı ne gibi sorumluluklara sahip?

Rizikoda sigortalı ne gibi sorumluluklara sahip?

Riziko meydan geldiği zaman sigortalı tarafın yapması gereken şey, ilk fırsatta sigorta şirketiyle temas kurmaktır. Detaylı ve şeffaf bilgiler verilerek süreç başlatılmalıdır. Eğer sigorta primleri de sorunsuz ödendiyse, herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

İhmal durumlarında ise sigorta şirketi poliçede belirtilen tutarı ödememe hakkına sahip olur. Riziko kasten meydana geldiyse bedel karşılanmadığı gibi, sigortalı taraf hak da iddia edemez.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ne kadar? Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı nasıl yapılır?