Robot Sophia'nın eseri 700 milyon dolara satıldı

Kripto para ve NFT dünyasından bir dudak uçuklatan haber daha geldi. İnsansı robot Sophia'nın NFT formatındaki eseri 700 bin dolara satıldı.

26 Mart 2021, Cuma 16:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kripto para ve NFT dünyasından bir dudak uçuklatan haber daha geldi. İnsansı robot Sophia'nın NFT formatındaki eseri 700 bin dolara satıldı. Son zamanlarda yükselişe geçen Kripto para ve Takas edilemez jeton (NFT) ile bir satın alım daha gerçekleşti. İnsansı robot Sophia'nın resmettiği dijital tablo yaklaşık 700 bin dolara satılırken alıcının kim olduğu henüz bilinmiyor.

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından 2016'da üretilen ve vatandaşlık alan ilk robot olan Sophia'nın dijital sanat eseri bugün açık artırmada 688 bin 888 dolara alıcı buldu. Sophia'nın İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto ile resmettiği sanat eseri ve 12 saniyelik MP4 formatındaki 'Sophia Instantiation' adlı eser, NFT formatında satıldı.

Reuters ajansına 'konuşan' Sophia, "İnsanların robot teknolojisi gibi yeni teknolojilere verdikleri tepkiler beni heyecanlandırıyor. Bu yaratıcılıkların bir parçası olmaktan memnunum" dedi. Eseri alan kişinin kim olduğu henüz açıklanmadı. Sophia'nın yaratıcısı David Hanson, açık artırmada teklif verilme hızına şaşırırken, koleksiyoncu ve kripto para yatırımcısı Jehan Chu dijital sanat sektörünün gelecek vaat ettiğini belirterek şu ifadelere yer verdi: "Sonuçta toplumun ve tüketicilerin dijital ürünlere bakışında değişim yaşanıyor. Bunun bizi götürüyor olduğu yer etkileyici."

NFT NEDİR?

NFT NEDİR?

'Takas edilemez jeton' olarak çevrilebilen 'Non-Fungible Token' yani NFT'ler telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanıyor. Bir sanatçı, kendisine ait bir eseri NFT'ye dönüştürdüğünde, hem kendisine ait dijital imzası ile telif hakkını korumuş oluyor hem de ürünün her satışında payına düşen telif hakkı kripto ödeme şeklinde hesabına geçiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neredeyse beşe katladılar: Friends karakterleri ilk ve son bölümlerde ne kadar kazandı?