Robotlarla teslimat dönemi başlıyor

Robotların iş dünyasında daha fazla yer almaya başladığı bu günlerde, ulaştırmayı da üstlenmeleri bekleniyor. Bu bağlamda Yelp, robotlarla sipariş teslimatını test ediyor

19 Nisan 2017, Çarşamba 21:26
A A
Robotlarla teslimat dönemi başlıyor
Teknolojinin gelişmesiyle robotların üretim ve ulaşım ağında daha aktif bir oyuncu olacağı, artık sektörü takip eden kişilerce az çok biliniyor. Dominos Pizza‘nın robotlar ile pizza ulaştırmayı denediğini, Starbucks’un bir şubesinde sadece mobil sipariş ve ödeme aldığını biliyoruz. Bu girişim ve demelere bir halka daha Amerika’dan eklendi. 2004 yılında kurulan Yelp, robotlarla sipariş teslimatını test ediyor.

YEMEKLER ROBOTLAR TARAFINDAN GETİRİLECEK


Firmaya teknolojik desteği Marble sağlıyor. Marble, kara tabanlı ulaştırma robotları geliştiren bir firma. Test edilen özellik, önceki denemelere benzer mantıkla çalışıyor. Yelp Eat24′ten yemek siparişi verenler, yemeklerin robotlar tarafından getirilmesini onaylarlarsa, bu müşterilerin siparişlerini robotlar getiriyor. Bu müşterilere bir kod veriliyor. Bu kod ile robotların yük yerleştirme bölümü açılıyor ve müşteriler siparişlerini teslim alıyor.

PEK ÇOK SİPARİŞ TAŞIYABİLECEK


Marble’nin robotları çok da küçük değil. Bu, robotların aynı anda birden fazla nesneyi taşıyabilmesi anlamına geliyor. Marble kurucusu ve CEO’su Matt Delaney, işe yemeklerle başladıklarını ancak robotlarının uzun vadede erzak, ilaç ve paket taşımada yararlı olacağını düşündüklerini belirtti.
Robotlarla teslimat, günden güne yayılıyor. Bakalım bu teknolojiler ülkemize ne zaman uğrayacak?

6 GB RAM’liGalaxy S8+ Şimdiden Tükendi

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Cem Yılmaz'ın yeni filmi ArifV216 oyuncu kadrosunda kimler var?