'Roketle kaç İsrailli öldü?'

'Roketle kaç İsrailli öldü?'

Başbakan Erdoğan PBS televizyonunda: Çıksınlar bunu belgelesinler, beni kimse aldatamaz

29 Haziran 2010, Salı 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan PBS televizyonuna verdiği röportajda İsrail konusunu da masaya yatırdı. "Charlie Rose Show" adlı programda soruları yanıtlayan Erdoğan, "Filistinlilerin de İsrailli sivilleri hedef aldığı ve kanın Filistinliler’in de elinde olup olmadığının" sorulması üzerine, Gazze’den İsrail’e yönelik atılan kaç roket olduğunu ve bunun sonucunda bugüne kadar kaç tane İsrailli’nin öldüğünü sordu.

"Çıksınlar bunu belgelesinler, beni kimse aldatamaz, söylediklerimi bilerek konuşuyorum. Sayın (Ehud) Olmert (İsrail’in eski başbakanı), bana bir yıl hiç roket atılmadığını söyledi. Ama biz Sayın Olmert ile hafta başında görüşmemizi yaptıktan sonra, hafta sonu Gazze bombalandı" diyen Erdoğan, Filistinlilerin İsrail ile silahlanma yarışına girmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

'LÜTFEN BUNLARI YAYINLAYIN'

Erdoğan, şöyle devam etti: "Gazze’deki tüm kapılar tamamen İsrail’in kontrolünde olacak, karşınızda büyük bir silahlı güç olacak? Lütfen bunları yayınlayın. Roketler atılıyor, ben birçok İsrailli yetkiliye sordum, kaç tane İsrailli öldü bu roket atışlarıyla? İki elin parmağını geçmez. Siz fosforlu bombaları, kitle imha silahlarını kullanıyorsunuz, tanklarla, toplarla giriyorsunuz. 15 günde 1,500 kişi öldü, 5 bin yaralı var. Eğer, tarihe giderseniz, binlerce Filistinli öldü. Bu topraklar sizin mi? Hayır. Karşınızdakiler topraklarının korunması için mücadele veriyor. BM, İsrail’in şu anda bulunduğu topraklarda işgalci olduğunu ilan etmiştir. BM kararını söylüyorum, kendi parlamentomun aldığı bir karar üzerinden konuşmuyorum.

Bütün bunları söylüyorum, çünkü dürüstüm. Ben Müslüman olduğum için değil, insan olduğum için, dürüst davranmam gerektiği için böyle konuşuyorum. Belgelerle konuşuyorum"

İsrail-Suriye dolaylı görüşmelerinin Türkiye’nin arabuluculuğunda tekrar başlaması olasılığına ilişkin, "Bu tür konularda taraflardan talep gelmesi ve İsrail’in uluslararası hukuk çizgisine uyması halinde, bunu yapmaya hazırız" dedi.

'BU BİR DEVLET TERÖRÜ'Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Orta Doğu’daki her ülkeyle dost olduğunu ve temas kurduğunu, İsrail’in Gazze’ye giden yardım gemilerine saldırısının ise hiçbir uluslararası hukuk çerçevesinde tanımının bulunmadığını, bunun bir "devlet terörü olduğunu" kaydetti.

İsrail’in, Gazze’ye giden gemilere uluslararası sularda hava ve denizden saldırdığına ve ateşli silahlar kullanıldığına dikkati çeken Erdoğan gemide, biri Türk-Amerikan vatandaşı Furkan Doğan olmak üzere 9 kişinin öldürüldüğünü hatırlattı.

"ABD’NİN FURKAN DOĞAN’A SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR"

Erdoğan, ABD’nin Doğan’a sahip çıkması gerektiğini ifade ederek, Türk vatandaşlarının da kendi hükümetlerine, eşlerine, çocuklarına ne olduğunu sormaya hakkı bulunduğunu ve sorduklarını kaydetti. Bu durumun tüm ülkeler için geçerli olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin adli tıp raporlarını gözönünde bulundurarak, uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde hareket edeceğini kaydetti.

Filistin’de barışı temin için ABD’nin ve Orta Doğu Dörtlüsünün çalıştığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin de bu bölgedeki bir ülke olarak barış için çalışmasından daha doğal birşey olamayacağını ifade etti.

"SORUN, İSRAİL’DEKİ KOALİSYON HÜKÜMETİ"

Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkilerinin mevcut durumuna dair soru üzerine, şu anda problemin İsrail’de koalisyon hükümetinin bulunmasından kaynaklandığını söyledi.

Bu koalisyon hükümetinin "barış için en büyük engel" olduğunu belirten Erdoğan, Suriye’nin de, İsrail ile arasındaki sorunların çözümü konusunda İsrail’in ne yapmak istediğini görme arzusunda olduğunu, Suriye’nin, İsrail ile dolaylı görüşmelere tekrar başlamak için hazır olduğunu kaydetti.Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Suriye-İsrail görüşmelerine tekrar müdahil olmaya hazır olup olmadığının sorulması üzerine, tarafların böyle bir görevi Türkiye’ye vermesi halinde, tekrar barış için çalışmaya hazır olduklarını, bunu da daha önce belirttiklerini bildirdi. Erdoğan, "bu tür konularda taraflardan talep gelmesi ve İsrail’in uluslararası hukuk çizgisine uyması halinde, bunu yapmaya hazırız" dedi.

"BÖLGEDE VERİLECEK HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ"

İsrail’in gemilere saldırıdan dolayı Türkiye’den özür dilemesi ve "açık hava hapishanesi" gibi olan Gazze’ye ablukanın kaldırılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, bunun olması halinde bölgede verilecek her türlü göreve hazır olduklarını bildirdi.

Erdoğan, "İsrail’in insan öldürmede iyi olduğu ve elindeki kanı temizleyemeyeceği" yönündeki sözlerinin çok sert olduğunun söylenmesi ve "saldırıya karşı öfkesini Arap dünyasında kendi kredibilitesini tesis etmek için kullanıp kullanmadığının" sorulması üzerine, "Niçin olaya böyle bakıyorsunuz? Ben, Arap veya Arap olmayanlar arasında bir ayrım yapmıyorum. Ben bir insanım ve insani bakışımı yansıtıyorum. Sözlerimi seçerek, bilerek kullanıyorum" ifadesini kullandı.

Konuşmalarında İsrail halkını değil, İsrail yönetimini hedef aldığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Eğer, bir İsrail güvenlik görevlisi, tank üzerine çıkıp ’Filistinli birini öldürmek benim için en büyük şeref’ diyorsa, ben de ’onun eli kanlı’ diyebilirim. Eğer çocuklar acımasızca öldürülüyorsa, eğer yargısız infaz yapılıyorsa, onlar için böyle bir ifadeyi kullanırım. Burada kimseye şov yapmak, hoş görünmek gibi bir amacım yok. Burada bir tespit yapıyorum ve bunların hepsi oldu. Siz, sahilde oynayan çocukları bombaladınız, ’bunlara iyi yaptınız’ mı diyeceğiz? BM’nin bugüne kadar almış olduğu onlarca karar var İsrail’le ilgili, hangisi uygulandı söyler misiniz bana? BM Güvenlik Konseyi’nde bunca alınmış karar var, bunlardan hangisinin uygulandığını bana söyleyebilir misiniz? Birisine ’iyi yapıyorsunuz’, birisine ’kötü yapıyorsunuz’ diyemeyiz. Ben bir başbakanım ve dünyada neler olduğuna dair olaylara adil bakmak zorundayım. Ben ojektif olmalıyım ve herkesten de bunu beklemek hakkımız."

AA

  4

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altun: İçişleri Bakanımız kamu düzenin ihyası için yılmadan çalışan bir devlet adamıdır