Roma tüneli ve mağarası turizmin gözdesi olacak

Hatay’ın Samandağ ilçesinde Roma döneminden kalma bin 380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli ile aynı bölgede bulunan Beşikli Mağara’ya yürüyüş yolları ve terasların yapılması ile daha fazla turistin ziyaret etmesi bekleniyor

18 Mart 2017, Cumartesi 22:40
A A

Roma İmparatoru Vespesian tarafından milattan sonra 1. yüzyılda sel sularının limanı doldurmasını engellemek amacıyla bin tutsağa yaptırılan bin 380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli’nin 130 metresi dağın oyulmasıyla inşa edildi.

Yaklaşık 7 metre yüksekliğinde 6 metre genişliğinde olan ve kimi  noktalarının üstü açık olan tünel, yapılış hikayesi ve mimarisiyle dikkati  çekiyor.

Titus Tüneli ile aynı bölgede yer alan kayalık yamaçlara oyularak  yapılan Roma dönemine ait kral ailesinin yanı sıra halka ait mezarların da  bulunduğu Beşikli Mağara da Samandağ’daki turistik alanlar arasında öne çıkıyor.

Zengin bir tarihe ve kültürel mirasa sahip Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan Titus Tüneli ile Beşikli Mağara'nın doğal yapısı ve ilginç hikayesiyle turizmde adından daha çok söz ettirmesi için başlatılan projeyle bölgeye gelen turist sayısı artırılmak isteniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...