Roma'da bir oyuncak bebek hastanesi...

Roma'nın en lüks alışveriş bölgelerinden birinde gizli kalmış bir dükkan... 'Oyuncak Bebek Hastanesi' ziyaretçilerini başka bir çağa ait manzaraya tanıklık etmeye çağırıyor

03 Ağustos 2018, Cuma 20:15 Son Güncelleme:
A A
1953'TE AÇILDI

1953'TE AÇILDI

İtalya'nın başkenti Roma'da Via di Ripetta Caddesi'nde bulunan 15 metrekerelik küçük bir dükkan olan 'Oyuncak Bebek Hastanesi' Squatriti ailesine ait. 

Squariti ailesi dükkanlarını 2. Dünya Savaşı sonrasında zengin ailelerin savaş sırasında zarar gören değerli eşyalarını onarma fikriyle 1953'te açmış. Ancak zamanla bazılarının tarihi 19. yüzyıla kadar uzanan antika oyuncak bebeklerin tamirinde uzmanlaşmışlar.


DÜKKAN DOLUP TAŞTI

DÜKKAN DOLUP TAŞTI

Dükkan ilk açıldığı zamadan beri bir aile işletmesi olarak kalmış. Şu anda annesi ile birlikte dükkanı işleten 56 yaşındaki Federico Squatriti "Ekonomik canlanmayla birlikte bizim de işlerimiz çoğaldı. Önce koleksiyonerler geldi, küçük koleksiyonerler. Ardından insanlar eski objelerini tamir ettirmek istedi. Dükkan bu şekilde büyüdü" dedi. Federico'nun büyükannesi, anne ve babası ve kuzenleri dönem dönem dükkanda çalışmış ve prenseslerin,entelektüellerin ve aktörlerin değer verdikleri eşyaları onarmış. Dükkan çok sayıda müşterinin unuttuğu kuklalar, oyuncak askerler ve seramik figürlerle dolmuş taşıyor.

"PARÇALARI BULMAK ZOR"

"PARÇALARI BULMAK ZOR"

"Oyuncak bebeklerin gözleri hep içeriye kaçmış oluyor çünkü çocuklar her zaman gözlere parmaklarıyla bastırıyor" diyen Federico uzmanlıklarına rağmen bazı bebeklerin tamir edilemediğini çünkü yedek parçaları bulmanın zor olduğunu söyledi.

"ARAF" ADINI TAKTILAR

"ARAF" ADINI TAKTILAR

Dükkanın vitrininde, raflarda ve özellikle de dükkanın kilerinde çok sayıda yarısı sağlam eski eser var. Çalışanlar oyuncak bebek parçaları ile dolu olan kilere ürkütücülüğünden dolayı kendi aralarında 'araf' adını takmış.

"YAKINDA SONLANACAK"

"YAKINDA SONLANACAK"

Squatrti ailesi İtalya'da kendileri gibi restorasyon yapan çok az yerin kaldığını, İtalya'nın her yerinden ve Afrika, İngiltere gibi uzak bölgelerden bile müşterileri olduğunu belirtiyor.

Ancak buna rağmen Federico " İşler değişiyor, gelişiyor, değişim geçiriyor ve sonlanıyor.

Bu çağların sonlanması normal. Biz kendimizinkini elimizden geldiğince uzatmayı denedik ancak yakında bu da sonlanacak" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.