Romantik komedi izlerken vücudumuzda neler oluyor?

Aşkın vücudumuzda yarattığı etkileri hemen hemen biliyoruz. Kalp atışları hızlanıyor, göz bebekleri büyüyor, midede kelebekler uçuşuyor. Peki romantik komedi izlerken vücutta neler oluyor hiç düşündünüz mü? Romantik komediler aşka his olarak en yaklaştığımız anlar. Baştol oyuncularıyla birlikte heyecanlanıyor, adeta onlarla aşık oluyoruz. Romantik komedi filmleri de aşk kadar iyi geliyor vücuda.

29 Temmuz 2020, Çarşamba 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Kalori yakıyoruz

Kalori yakıyoruz

Çiftin bazı diyalogları (ya da bazen monologları) sadece sizi eğlendirmekle kalmıyor, kalbinize de yardımcı oluyor. İçten bir kahkaha atmak kan basıncınızı, egzersiz yapmakla aynı oranda düşürüyor ve aynı zamanda her 10 dakikada bir 40 kalori yakmanızı sağlıyor!

Kalbiniz daha hızlı çarpıyor

Kalbiniz daha hızlı çarpıyor

Beyninizin empati merkezi, dopamin ve oksitosin gibi hormonların salgılanması için aktive oluyor (ve bu hormonlar size, âşık olan sizmişsiniz gibi hissettiriyor). Bunun belirtisi ise, midenizde uçuşan kelebekler ya da kalbinizin daha hızlı çarpması.

Stres hormonu daha az salgılanıyor

Stres hormonu daha az salgılanıyor

Problemler çözüldü. Çok daha mutlu bir ruh hâliyle filmi bitiriyorsunuz. Burada salgılanan endorfin dalgasına da teşekkür ediyoruz. İyi hissettiren bir final, aynı zamanda stres hormonlarınızı da bozguna uğratıyor.


Uykusuzluğa iyi geliyor

Uykusuzluğa iyi geliyor

Uyumadan önce romantik komedi izlemek insomnia (uyuyamama) hastalığını da engelliyor.


Hafızayı güçlendiriyor

Hafızayı güçlendiriyor

Hikâyenin komik anları beyninizi etkiliyor ve istediğiniz zaman favori filminizin diyaloğunu hatırlamanıza imkân veriyor. Bu süreç, uzun süreli hafızanıza da iyi geliyor.

 Duygusal boşalma

Duygusal boşalma

Film, kişisel sorunlarınızı ortaya çıkararak -muhtemel çözümleriyle birlikte- duygusal boşalma yaşamanıza neden oluyor. Bu yüzden sinema terapistleri bu filmleri çok yararlı buluyor: Senaryolar, saklı kalmış tepkilerinizi ortaya çıkarabiliyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni normalde sevgililer için 10 güvenli buluşma yeri