Rowling çalıntı suçlamasını reddetti

Ünlü yazar J. K. Rowling, kendisini zengin eden "Harry Potter" serisindeki fikirleri bir başka İngiliz yazardan çaldığı yönündeki suçlamaları reddetti

A A
Rowling çalıntı suçlamasını reddetti

Rowling, "Suçlamalardan önce yazardan (Adrian Jacobs) ya da kitabından söz edildiğini hiç duymadım. Suçlamalar sadece asılsız değil, aynı zamanda saçma. İngiliz editörüm Bloomsbury ve ben kendimizi savunma durumunda kaldığımız için üzgünüz" şeklinde açıklamada bulundu.

Yazar, vakit geçirmeden hukuki yollara başvuracağını sözlerine ekledi. Ünlü yazarın "Harry Potter ve Ateş Kadehi" adlı kitabında önemli bir bölümünün Adrian Jacobs’ın 1987’de yayımlanan "Büyücü Willy’nin Maceraları" kitabından çalındığı iddia ediliyor.

Müteveffa Jacobs’ın kayyumu, Rowling’in "Büyücü Willy" kitabından "Harry Potter" serisinin başka kitaplarında da faylandığını öne sürüyor. Kayyum, Haziran ayında Bloomsbury Yayınevine açtığı patent davasına sanık olarak Rowling’i de eklediğini açıklamış, kayyumu temsil eden Max Markson da bunun milyar dolarlık bir dava olduğunu söylemişti.

Bloomsbury, geçen Haziranda Rowling’e yöneltilen intihal suçlamasını "asılsız, temelsiz ve uydurma" olarak nitelendirmişti. Rowling, dünyada milyonlar satan "Harry Potter" serisinden büyük bir servet edinmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 6 ay yetti