RTÜK'teki AK Parti'li üyelerin sayısında değişiklik

RTÜK'Ün MHP'li üyesi Ersan'ın attığı tweette önemli bir değişikliğe dikkat çekti

08 Haziran 2015, Pazartesi 18:19
A A
RTÜK'teki AK Parti'li üyelerin sayısında değişiklik

AK Parti, kurulduğundan bu yana RTÜK'te ilk kez, diğer partilere göre azınlığa düşecek. RTÜK üyelikleri, yasa gereğince, siyasi partilerin TBMM'deki milletvekili sayılarına göre, kontenjan usülüyle belirleniyor.

2015 genel seçimlerinin ardından AK Parti, RTÜK'deki çoğunluğunu kaybetti. Artık 9 RTÜK üyesinden 4'ü Ak Parti'li. Muhalefet, RTÜK'te çoğunluğa yükselecek.

RTÜK'ün MHP'li üyesi Esat Çıplak, attığı tweetle seçim sonuçlarının ardından RTÜK'te yaşanacak önemli değişikliğe dikkat çekti. Değişikliğe göre, 5 olan Ak Parti sayısı 4'e düşüyor. Muhalefet sayısı ise 5'e çıkıyor.

RTÜK'ün CHP'li üyesi Ali Öztunç da Radyo Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) çoğunluğun artık Ak Parti'de olmadığını duyurdu. Öztunç, "RTÜK'te de denge değişti. 5 olan AKP sayısı 4'e düştü. 4 olan muhalefet sayısı ise 5'e çıktı." diyerek değişimi ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.