Ruhun dinlenir, kalbin şenlenir

"Aman sıkı giyinin" uyarılarının aksine Edirne'de güneşli bir hava bizi karşılıyor. İlk izlenim: Ferahlık hissi...

28 Şubat 2018, Çarşamba 08:00 Son Güncelleme:
A A
Ruhun dinlenir, kalbin şenlenir
Özgür GÖKMEN ÇELENK

"Aman sıkı giyinin" uyarılarının aksine Edirne'de güneşli bir hava bizi karşılıyor. İlk izlenim: Ferahlık hissi... Kent yüksek binalar tarafından işgal edilmemiş. Bir kenti sağlıklı kılan nitelikler nelerdir? Güvenli ortam? Tarihi dokuya saygı? Temiz bir çevre? Fiziksel aktivite için yeşil alanlar? Trafiksiz yaşam? Yürüme ve bisiklete binmeyi kolaylaştıran yollar? Güvenli gıdaya kolay erişim?

Gönül rahatlığıyla Edirne'de hepsinin olduğunu söyleyebiliriz.

Ruhunu dinlendirmek, İstanbul'un kaosundan kaçmak isteyenler için sadece 2-3 saat uzaklıkta!


(Darüşşifa 1488’de hizmete açıldı)

DARÜŞŞİFA’YI GEZİN

Edirne'ye uğrayacaksanız tavsiyem Edirne Sağlık Müzesi diğer adıyla Darüşşifa'yı gezmeniz. ‘Avrupa'nın En İyi Müzesi Ödülü'ne layık görülmüş.

Darüşşifa 1488'de hizmete açılmış bir hastane. Başlarda her türlü hasta kabul ediliyor. Daha sonra 400 yıl boyunca ruh sağlığı bozulan hastalar tedavi ediliyor.Dönemin ilaçlarının yanında tedavide su sesi, müzik ve güzel kokulardan yararlanılıyor.

Örneğin afakan (sıkıntı, çarpıntı) için Irak makamı, zihin açmak için İsfahan makamı, vesvese ve korkuyu uzaklaştırmak için Büzürk makamı, aşırı hareketli hastaları sakinleştirmede Rehavi makamı kullanılıyor.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.