Ruhunuzu sporla tedavi edin

Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde spor aktiviteleri pozitif enerji sağlıyor

14 Eylül 2009, Pazartesi 11:46
A A

 Adana Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde kalan hastalar, oluşturulan spor kompleksinde her sabah, tenis, badminton, plates, basketbol ve voleybol gibi sporlar yapıyor.

Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Adnan Atılgan, yaptığı açıklamada, hastaların tedavisine destek olmak için yeni yöntemler uyguladıklarını kaydetti.

Uğraş merkezi ve gündüz hastanesindeki uğraş tedavilerinin hastalar üzerinde oldukça etkili olduğunu gördüklerini belirten Atılgan, şunları söyledi: "Hastaların, Halk Eğitim Merkezinden gelen hocalar ile el işi eserler üzerinde çalışmalarının onlar için oldukça iyi oldu. Bu çalışmanın yanında ne yapabileceğimizi düşündük ve neden güne sabah sporuyla başlamasınlar dedik. Sağlıklı insanlar da güne sporla başladıklarında oldukça verimli oluyorlar. Hastalarımızın da spor yaparak daha verimli ve iyi olacak, kendilerini mutlu hissedeceklerdi.

Bu kapsamda oluşturduğumuz, iki adet tenis kortu, basketbol ve voleybol sahası bulunan spor kompleksinde Halk Eğitim Müdürlüğünden gelen hocaların desteğiyle hastalarımız her sabah, tenis, badminton, basketbol, voleybol ve plates yapıyorlar. İlaç tedavisine, spor ve çeşitli uğraşlar gibi uygulamalarla destek sağlayıp, yeni bir tedavi yöntemi uyguladık ve şu ana kadar oldukça etkili olduğunu gördük."

Spor kompleksinin sorumlusu hastanenin diş hekimi Kemal Çalık ise hastaneye Türkiye’de hiç bir hastanede olmayan bir tesisi kazandırdıklarını belirterek, "Hastalarımızın sıhati bizim için önemli. Bu nedenle semini tartan pist yaptık. Hastalarımız düştüklerinde zarar görmeyecekler" dedi. Kompleksin yanındaki kafeteryada da hastaların aileleriyle oturup zaman geçirebilecekleri ve dinlenebilecekleri bir ortam yarattıklarını kaydeden Çalık, "Burada hastalarımızdaki pozitif enerji zaten bakınca hemen hissediliyor. Servisteki hastaların burada spor yapması, servisin yükünü de azaltmakta" diye konuştu.

"HASTALARIMIZ MUTLU, BİZ DE MUTLUYUZ"

Başhemşire Nurten Dağdelen de yaklaşık 2 yıldır servis bahçelerinde sürdürdükleri spor çalışmalarını profesyonel düzeye taşıdıklarını belirterek, "Hastalarımız mutlu. Biz de onları gördükçe mutlu oluyoruz" dedi.

Hastanede tedavi gören Seren Yalçın, hastanede halk oyunları çalışmalarıyla başladıkları etkinlikleri, spor yaparak sürdürdüklerini kaydederek "Bir süre önce diyetle 100 kilodan 76’ya düştüm. Her sabah yaptığımız spor, kilomu korumamı sağlıyor. Sağlığımız açısından çok iyi, oksijen alıyoruz, yağlarımız eriyor" dedi.

Uygulama için hastane yetkililerine teşekkür eden hastalar, "her sabah negatif enerjiyi ter yoluyla atmaktan" mutlu olduklarını dile getirdiler.

Aycan Demirel/AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.