Rumlar kurtarma paketi için anlaştı

Rumlar kurtarma paketi için anlaştı

Mali krizle mücadele eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB ve IMF heyetiyle yeni kurtarma paketi üzerinde anlaştı

25 Mart 2013, Pazartesi 10:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Rum lider Nikos Anastasiadis, kurtarma paketi müzakereleri için geldiği Brüksel'de AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, IMF Başkanı Christine Lagarde, Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'yle 10 saate yakın süren toplantıda, özellikle IMF'den gelen bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması taleplerine direnmeye çalıştı.

'YA EURO'DAN ÇIK YA YAP'

Diplomatik kaynaklar, Lagarde'ın "aşırı ve sürekli artan" talepleri karşısında bir ara istifa ve referanduma gitme tehdidinde bulunan Anastasiadis'in AB liderlerinden de destek göremeyince geri adım attığını belirtti.Görüşmelere yakın kaynaklara göre Van Rompuy ve Barroso, Rum bankalarına dokundurtmamak isteyen Anastasiadis'e "ya yapar ya da eurodan çıkarsın" mesajını vererek ikna etti. Liderlerin 10 saat süren toplantısında ana hatları çizilen yeni kurtarma paketi, Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından detaylandırılarak onaylandı.

İŞTE YENİ PAKETİN AYRINTILARI- Yeni kurtarma paketinde, Rum parlamentosunda reddedilen ilk paketin aksine 100 bin euro'nun altındaki mevduatlara dokunulmayacak. 100 bin euro'nun üzerindeki mevduatlar için sektörün geneline yönelik bir düzenleme getirilmiyor.

- Yeni pakette, zordaki Laiki Bank'ın derhal parçalanarak kapatılacağı zararların 100 bin euro'nun üzerindeki mevduat, hisse senedi ve tahvil sahiplerinden tahsil edilmesi öngörülüyor.

- 100 bin euro'nun üzerindeki mevduatlardan kesinti miktarı belirtilmezken prensip kararı olarak bu oranın yüzde 40'ı aşmayacağı belirtiliyor.

- Laiki Bank'ın sigorta kapsamındaki mevduatlarını devralacak olan Bank of Cyprus'ta da 100 bin euro limitinin üzerindeki mevduatların belirsiz oranlarda kırpılması sözkonusu olacak.

- Kıbrıs Rum kesiminde bankaların toplam aktifleri 68 milyar euro düzeyindeyken 100 bin euro'nun üzerindeki mevduatların miktarı 38 milyar euroyu buluyor ve bunların yarıya yakınının Rus vatandaşlarına ait olduğu tahmin ediliyor.

- Euro Bölgesi ve IMF'nin 10 milyar euroluk kredisine ilaveten mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar euroyla Rum kesiminin 17 milyar euroluk finansman ihtiyacı karşılanmış olacak.

BANKACILIK SEKTÖRÜ AB ORTALAMASINA İNDİRİLECEK

Euro Grubu Başkanı Dijsselbloom, yeni paketle Kıbrıs Rum kesiminde gayrı safi yurtiçi hasılanın 5 katına ulaşan aşırı büyümüş bankacılık sektörünün 2018 yılına kadar AB ortalamasına indirileceğini söyledi. Dijsselbloem, 10 gündür kapalı tutulan Rum bankalarının ne zaman açılacağını bilmediğini ve bu konudaki kararın troykayla bugün alınacağını ifade etti.

IMF Başkanı Lagarde ise Laiki Bank'ın kapatılması ve Bank of Cyprus'ın yeniden yapılandırılmasıyla Rum bankacılık sektörünün küçültülmesi hedefine ulaşılacağını belirtti.Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Rum yönetimini "kumarhane ekonomisine" son vermeye davet etti.

RUSLAR NASIL TEPKİ VERECEK?

Bankaların 10 gündür kapalı tutulduğu ve ATM'lerden günlük para çekme limitinin 100 euroya kadar düşürüldüğü Kıbrıs Rum kesiminde yeni paket için parlamento onayı gerekmeyecek. Moskova yönetiminin yeni pakete nasıl tepki vereceği ve milyarlarca euro zarar edecek Rus yatırımcıları korumak için hangi adımları atacağı belirsizliğini koruyor. Euro Bölgesi maliye bakanlarının ortak açıklamasında, 10 milyar euroluk pakete IMF katkısının memnuniyetle karşılanacağı ve Rum yönetiminin Rusya ile mali katkı anlaşması imzalamasının beklendiği ifade ediliyor.

CNN TÜRK

3

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren 'torba kanun teklifi' kabul edildi