Rus ajanlar mahkemede suçlamaları reddetti

Rus ajanlar mahkemede suçlamaları reddetti

İstanbul’da tutuklu bulunan 2 Rus ajanın ifadelerine ulaşıldı Poliste özgeçmişlerini anlatmayan 2 Rus ajan, savcılık ve mahkemede suçlamaları kabul etmedi. Rus ajanlar, “Cezaevinde 4 Türk geldi. ‘Bizimle çalışırsan Antalya’da villada yaşarsın’ dedi” diye ifade verdi

16 Ekim 2017, Pazartesi 06:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstanbul' da Çeçen komutan Abdulvahid Edelgiriev’in öldürülmesi ile ilgili tutuklu bulunan Rus ajanlar Aleksandr Smirnov ile Lurii Anisimov’un; poliste, savcılıkta ve mahkemede verdiği ifadelerine ulaşıldı.

Gazete Habertürk'ten Veli Sarıboğa ve Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre MİT ve İstanbul İstihbaratı’nın operasyonu sonucu yakalanan 2 Rus ajan, poliste ifade verirken özgeçmişlerini anlatmak istemediklerini belirtti. İfadesinde Türkiye’ye sağlık ve tatil amaçlı geldiklerini ileri süren Lurii Anisimov, gösterdiği Interpol kimliğinin Rusya’da bir polis derneğine ait olduğunu söyledi. Öldürülen Abdulvahid Edelgiriev’i ve olayın en önemli adamı Aleksandr Nasrov’u tanımadığını iddia eden Anisimov, 11 Ekim 2015’te Nasrov ile aynı gün ve saatlerde Türkiye’ye giriş yapmalarının ise rastlantı olduğunu öne sürdü.


Çeçen komutan Abdulvahid Edelgiriev, 1 Kasım 2015’te İstanbul Başakşehir’de öldürülmüştü.


ÖNCE TANIMADI SONRA ‘EVET’ DEDİ
 

Aleksandr Smirnov ise “Fotoğraflarda bana gösterdiğiniz Aleksandr Nasrov, Vlademir Voronov, Dimitri Bodrov ve Andrei Sholkov isimli kişileri tanımıyorum, daha önce hiç görmedim” dedi. Ancak araya giren tahkikat polis memurunun “Sizi Aleksandr Nasrov ile otelin karşısında bulunan Gül Market önünde konuşurken gören bir tanık var” sözleri üzerine Smirnov, “Şimdi hatırladım” diyerek Nasrov’u Yalova’da araçlarına aldığını ve Sultanahmet’te indirdiğini söyledi.


TEHLİKELER YÜZÜNDEN EŞİNİN SOYADINI ALMIŞ


Polisteki ifadeleri tamamlanan Smirnov ve Anisimov, savcılıkta da ikinci kez ifade verdi. Anisimov, savcılıkta verdiği ifadede, “Ben casus değilim. Sahtecilik suçlamalarını da kabul etmiyorum” diye konuştu. Smirnov da suçlamaları kabul etmeyerek, “Bana gösterdiğiniz ve isimlerinin Alexander Fedin ile Aleksandr Smirnov olduğu belirtilen her iki fotoğraftaki de benim” ifadesini kullandı. Rusya’da eski bir polis olduğunu kaydeden Smirnov, birçok tehlike yaşadığını, bu yüzden emekli olduktan sonra mahkeme kararıyla soyadını değiştirerek eşinin soyadını taşımaya başladığını belirtti.

‘BİZİM İÇİN ÇALIŞ’ DEDİLER


Savcılığın hazırladığı iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi. Tutuklandıktan 14 ay sonra ilk kez mahkemeye çıkan 2 Rus ajan, mahkemede de savunma yaptı. İstanbul’daki cinayetin kendilerinin üstüne atıldığını dile getiren Anisimov, “İddianamede, 11 Ekim 2015’te Smirnov ile birlikte geldiğimiz, Smirnov’un 16’sında, benim 17 Ekim’de Rusya’ya gittiğimiz söyleniyor. Ama burada hata var, biz Smirnov ile aynı gün geldik ve aynı gün birlikte gittik” dedi. Anisimov, lojistik destek verdikleri iddiasıyla ilgili hiçbir delilin bulunmadığını iddia etti. Cezaevinde kendisiyle 4 Türk vatandaşının görüştüğünü öne süren Anisimov, “’Sana verilecek ceza ağır olacak. Artık bizim için çalış’ dediler. Kim olduklarını bilmiyorum” diye konuştu.


Lurii Anisimov- Aleksandr Smirnov

MAHKEMEDE VAZGEÇTİ


Poliste verdiği ifadede olayın başaktörü Aleksandr Nasrov’u Yalova’dan İstanbul’a kendi araçları ile getirdiğini söyleyen Smirnov, mahkemede ise farklı ifade verdi. Smirnov, mahkemede polislerin kendisine hep Nasrov’u sorduğunu belirterek, “Ben de kendimi iyi hissetmiyordum. Bir an önce bitsin diye buna benzeyen bir kişiyi sanki arabayla bir yere bıraktığımı söyledim” ifadesini kullandı. İddianamede hiçbir kanıtın olmadığını ileri süren Smirnov da cezaevinde 4 Türk’ün kendisiyle görüştüğünü kaydederek, “’Bizimle çalışırsan seni Antalya’da bir villaya yerleştireceğiz’ dediler. Ben de kim olduklarını bilmiyorum” dedi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Husumetliler arasında silahlı kavga