Rus muhalifin vücuduna zehir iç çamaşırından yayılmış

Rus muhalifin vücuduna zehir iç çamaşırından yayılmış

Rus siyasetinde muhalif duruşuyla bilinen Aleksey Navalny'in zehirlendiği iddiasıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. Almanya'da bir yetkili, "Navalny'nin valizindeki iç çamaşırına zehir serpildi. Zehir vücuda iç çamaşırından yayıldı" diye konuştu.

02 Eylül 2020, Çarşamba 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya'nın başkenti Berlin'deki Charite Hastanesi'nde tedavi altına alınan Rus muhalif aktivist Navalnıy'ın zehirlenmesi olayıyla ilgili yeni bulgular açıklandı. Navalny, Sibirya’da uçaktayken zehirlenme şüphesiyle Almanya’ya getirilmiş ve Berlin’de bir hastaneye kaldırılmıştı. 2 haftadır komada yaşam savaşı veren Navalny’nin iç çamaşırına konulan bir zehirden etkilendiği öne sürüldü.

İç çamaşırına zehir serpildi 

Sinirleri etkileyen bir zehir çeşidi olan ‘Novichok'u icat eden Vladimir Uglev’e (73) göre, Rus muhalif Aleksey Navalny iç çamaşırına zehir serpildi. Uglev, Rus gizli servis görevlilerinin Navalny'nin Tomsk'taki oteline girerek bavulundaki iç çamaşırlarına ve çoraplarına bir damla zehir serpmelerinin yeterli olacağını ifade etti.

Kremlin iddiaları reddetmişti 

Diğer yandan Navalny’nin arkadaşları ise zehirin, bir havaalanı kafesinde Navalny’nin çayına karıştırıldığı öne sürmüştü. Kremlin olay hakkındaki tüm suçlamaları reddetti. Navalny, Berlin’de bir hastanede hali hazırda komada yaşam savaşı veriyor.

Aleksey Navalny kimdir? 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kamuoyu önünde en fazla bilinen muhaliflerinden Yolsuzlukla Mücadele Fonu kurucusu Aleksey Navalny adını 2008 yılında Rus siyasetindeki ve kamu şirketlerindeki yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma uygulamalarını ifşa eden blog yazılarıyla duyurdu. Asıl mesleği avukatlık olan Navalny bu dönemde büyük petrol şirketleri ve bankalara ait ufak hisseler satın almak suretiyle şirket içindeki ve kamu harcamalarındaki boşlukları tespit ederek takipçilerine duyurmaya başladı.

Süreç içinde iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin muhalif seslerinden birine dönüştü ve yürüttüğü yolsuzluk karşıtı kampanyalarla o dönemdeki parti lideri Vladimir Putin'in en keskin eleştirmenlerinden biri haline geldi. 2011 yılındaki parlamento seçimleri öncesinde takipçilerine iktidar partisi dışında herhangi bir partiye oy vermeleri çağrısında bulunan Navalny, parlamento binası önündeki bir protesto gösterisi sırasında tutuklanarak 15 gün hapis yattı. Usulsüzlük iddialarının dile getirildiği seçimlerde Birleşik Rusya Partisi oy kaybına uğradı. Navalny ise salıverilişinin ardından, seçim sonrası düzenlenen 120 bin kişinin katıldığı dev protesto gösterisinde ön sırada yer aldı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kovid-19 tedbirleri aşamalı gevşetiliyor! Restoranlar 1 Mayıs'a kadar...