Rus savaş uçağından ABD gemisine taciz!

Karadeniz'in uluslararası sularında bir Rus savaş uçağının, ABD savaş gemisini 90 dakikadan uzun süre taciz ettiği ileri sürüldü

15 Nisan 2014, Salı 07:28
A A

Amerikalı bir askeri yetkili, Rus savaş uçağının, cumartesi günü Karadeniz’de 90 dakikadan uzun süre Amerikan savaş gemisinin yakınından uçuş yaptığını iddia etti.

Adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı askeri yetkili, cumartesi günü Rus savaş uçağının, USS Donald Cook destroyerine 900 metre mesafede, deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte uçuş yaptığını bildirdi.

Yetkili, Rus uçağının yakın uçuşu üzerine gemi komutanlarının telsiz uyarıları yaptığını, öte yandan herhangi bir olay yaşanmadığını ifade etti.

Romanya’nın doğusunda uluslararası sularda görev yapan USS Donald Cook, Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna’da süregelen olaylar nedeniyle 10 Nisan’da Karadeniz’de konuşlandırılmıştı.

PROVOKATİF VE AMATÖRCE

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney bir Rus savaş uçağının Karadeniz'de Amerikan savaş gemisinin yakınında uçuş yapmasını "provokatif ve amatörce" olarak niteledi. Carney, şunları kaydetti:

"Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinden, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma girişimlerinden çok endişeliyiz. Ukrayna sınırındaki binlerce Rus askerinden endişeliyiz. Ukrayna'nın doğusunda Rusya'nın yardımını ya da desteğini alan provokatif eylemlerden endişeliyiz. Ukrayna hükümetini de, zorlu bir vaziyeti ele almada gösterdikleri itidalden dolayı kutluyoruz."

CIA DİREKTÖRÜ BRENNAN KIEV'DEYDİ

Öte yandan Beyaz Saray, CIA Direktörü John Brennan'ın geçen haftasonunda Ukrayna'nın başkenti Kiev'de olduğu yönündeki haberleri doğruladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, Brennan'ın haftasonunda Kiev'e seyahat ettiğine dair Rus medyasında çıkan bazı haberleri hatırlatması üzerine, seyahati doğruladı.

Carney, "CIA Direktörü'nün seyahatleri üzerinde normalde yorum yapmayız, ancak bu konudaki olağanüstü koşullar ve Ruslar tarafından ortaya konan yanlış iddialar dikkate alındığında, direktörün (Brennan'ın), Avrupa'ya seyahatin bir parçası olarak haftasonunda Kiev'de olduğunu doğrulayabiliriz" dedi.

"İstihbarat yetkililerince üst düzey ziyaretlerin, kökleri Soğuk Savaş sonrası dönemin başlangıcına uzanan ABD-Rusya istihbarat işbirliği de dahil olmak üzere, karşılıklı yarar sağlayacak güvenlik işbirliğini güçlendirmenin standart bir yolu olduğuna" işaret eden Carney, "ABD ve Rus istihbarat yetkilileri yıllar süresince görüştü. Amerikalı yetkililerin muadilleriyle görüşmesinin, bu aynı ruhun dışında bir nitelik taşıdığını ima etmek absürdçe" diye konuştu.

OBAMA PUTİN'LE GÖRÜŞECEK

Carney, bir soru üzerine, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna konusunda bugün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştüğünü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de "çok yakında, belki de bugün" telefon görüşmesi yapmayı planladığını bildirdi.

Rusya'yı Ukrayna'da "açıkça provokatif eylemler" sergilemekle suçlayan Carney, ABD yönetimi olarak, Rusya'ya verilecek yanıt ve yaptırımlara dair "bir sonraki adımlar" üzerinde Avrupalı müttefikleriyle istişarelerde bulunduklarını belirtti.

Carney, "Egemen bir ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal ettiğinizde, egemen bir ülkeyi istikrarsızlaştırmak için açıkça provokatif eylemlere giriştiğinizde, bu eylemler bedellere sebep olur. Sizi temin edebilirim ki, Rusya'nın yeni provokasyonları ve ihlalleri, beraberinde bir bedel getirecek" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Steve Warren, bir Rus savaş uçağının geçen cumartesi günü Karadeniz'de bir Amerikan gemisinin üzerinde alçak uçuş yapmasını kınayarak, "Rusya'nın bu provokatif ve profesyonellikle bağdaşmayan eylemi, uluslararası protokoller ve ordularımız arasındaki profesyonel etkileşime dair geçmişteki anlaşmalara aykırı" dedi.

Warren, yaptığı açıklamada, bir Rus Su-24 uçağının, 10 Nisan'dan bu yana Karadeniz'de bulunan USS Donald Cook adlı geminin yakınında alçak seviyeden 12 kez uçtuğunu belirtti.

Uçağın silahsız olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Warren, hadisenin 90 dakika sürdüğünü ve ABD gemisinin Karadeniz'in batısındaki uluslararası sularda devriye görevi yürüttüğü sırada cumartesi akşamı meydana geldiğini bildirdi. Warren, olay sırasında bölgede iki Rus Su-24 uçağı olduğunu ancak sadece birinin "provokatif eylemde" bulunduğunu ifade etti.

Geminin şu anda Romanya'daki bir limanda olduğu bilgisini veren Warren, Rus uçağının, Donald Cook gemisinin pilotla iletişim kurmaya dönük birden fazla girişimine yanıt vermediğini de söyledi.

Warren, Pentagon yetkililerinin olayı Rus hükümetiyle henüz görüşmediğini belirterek, olay sırasında ABD gemisinin tehlike altına girmediğini de kaydetti. 

"Rus pilotların kendi başlarına bu tür bir eyleme girişebileceğine inanmak zor" diyen Warren "Rusların Ukrayna'da birkaç aydır profesyonellikle bağdaşmayan ve uluslararası yasaları ihlal eden davranışlarda bulunduğunu görmekteyiz. Bu provokasyonlara ve profesyonellikle bağdaşmayan eylemlere devam edilmesi, Ukrayna'daki gerilimin azaltılmasına hiçbir katkı sağlamıyor" diye konuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.