Rus tarım denetçileri domates için Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan liste istedi

Rus tarım denetçileri domates için Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan liste istedi

Rus tarım ürünleri denetim ajansının Rusya'ya ürünlerini göndermelerine izin verilen Türk domates üreticisi şirketlerin listesini genişletebileceği belirtildi. Ajansın bunun için, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Rusya'ya domates gönderebilecek Türk şirketlerin listesini istediği kaydedildi

03 Nisan 2018, Salı 15:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Rosselhoznadzor'dan yapılan açıklamada, ajansın, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na yazarak, Rusya'ya ürettikleri domatesleri ihraç etmek isteyen Türk şirketlerinin yer aldığı yeni bir listeyi kendilerine göndermeyi değerlendirmesini istedi.

Ajansın ayrıca, Türk bakanlığına, Rosselhoznadzor yetkililerinin bu şirketlerin denetlenmesi için Türkiye'yi ziyaret edebileceği tarihleri verdiği belirtiliyor.

Rusya'ya ürettiği domatesleri ihraç edebilen Türk şirketlerinin sayısı, geçen hafta 2 Türk şirketine daha domates izni verilmesi ardından 14'e çıkmıştı.

Domates, Türk F16'larının Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesi ardından Rusya'nın Türkiye'den alımını durdurduğu tarım ürünlerinden biriydi. Yasak neredeyse iki yıl sonra kaldırılmıştı. Türkiye'den hangi şirketlerin Rusya'ya ürünlerini gönderebileceğine ise Rosselhoznadzor belirliyor.

(Sputnik)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akbank duyurdu! Hesabı olanlar dikkat! Pazartesi değişiyor