Rusya, Amerika'yı Astana zirvesine davet etti

Rusya, Amerika'yı Astana zirvesine davet etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenmesi planlanan Suriye görüşmelerine davet edildiğini söyledi

19 Ocak 2017, Perşembe 13:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Lavrov, Moskova’da katıldığı bir programda gazetecilerin, Rusya’nın ABD’yi hangi koşullar altında Astana’ya davet edeceği yönündeki sorusuna, "ABD  davet edildi bile" cevabını verdi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un, ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Tefft ile görüşerek Suriye krizi ve Astana görüşmelerini değerlendirdiği bildirildi.

Lavrov daha önce yaptığı açıklamada, Astana görüşmelerine, Birleşmiş Milletler ve yeni ABD yönetimi temsilcilerinin de davet edilmesi gerektiğini belirtmişti.

 

İLK TEMAS OLABİLİRSergey Lavrov, 20 Ocak’ta ABD Başkanlığı görevine başlayacak Donald Trump yönetiminin Astana’da temsil edilmesini umut ettiklerini dile getirerek, bunun yeni Amerikan yönetimiyle Rusya arasında Suriye konusundaki ilk resmi temas olabileceğine işaret etmişti.

 

YPG VE PYD TEMSİL EDİLMEYECEKZirveye İran, Türkiye ve Suriye'deki bazı muhalif gruplar da katılacak. Türkiye, toplantılara terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ve PYD'nin katılmasına asla izin vermeyeciğini açıklamıştı.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Patlamaların şiddeti arttı, uçuşlar iptal edildi