Rusya beyaz ete kapılarını açıyor

Rusya beyaz ete kapılarını açıyor

10 Eylül 2009, Perşembe 11:56
A A

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'ne gelen Rusya Tarım Bakanlığı heyeti ‘Şeker Piliç Tesisleri'ni gezdi. Heyetin olumlu rapor vermesi halinde, Rusya'ya yapılacak beyaz et ihracatında önemli bir adım atılmış olacak.
Rusya Tarım Bakanlığı'na bağlı 11 kişiden oluşan heyet, 13 gün sürecek Türkiye incelemelerine, Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan Şeker Piliç tesislerini gezerek başladı. Gezi sırasında Rus Heyeti'ne eşlik eden Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Emre Bor, Rusya’ya ihracatın başlamasının beyaz et sektörün önünü açacağını söyledi. Bu ülkenin yıllık beyaz et ithalatının yaklaşık 1 milyon 240 bin ton olduğunu belirten Emre Bor, “Irak pazarından sonra Avrupa’ya ihracatın önünün açılmış olması sektörümüzü ciddi olarak rahatlattı. Rus heyeti incelemeler sonucu olumlu rapor verirse, Şeker Piliç ve diğer sektör firmaları için önemli bir ihracat avantajı sağlanmış olacak” dedi.

Rusya'daki beyaz et ihtiyacının yüzde 80'inin ABD ve Brezilya’dan karşıladığını bildiren Emre Bor, Türkiye'nin çok daha avantajlı bir konumda yer aldığını söyledi. Bu nedenle beyaz et sektörünün rahat nefes alacağını, Rusya’nın beyaz et ithalatından ciddi pay elde edeceklerine inandığını dile getiren Emre Bor, şöyle devam etti:
“Irak pazarından sonra AB pazarının da hareketlenmeye başlaması ve Rusya’ya ihracat şansının ortaya çıkması sektörü olumlu etkiledi. Şeker Piliç, devam eden yatırımların tamamlanması ardından iç pazarda olduğu gibi dış pazarda da önemli büyüklüklere ulaşma şansına sahip olacak. Yatırımların tamamlanması ardından şirket olarak günde 200 bin kesim yapabileceğiz. Toplam 5 milyon TL'lik yatırımımızın tamamlanması ardından ülkemizde faaliyet gösteren en hızlı kesim hattına sahip olacağız. Yeni tesisimizi devreye aldığımızda günlük 525 ton piliç eti ve ürünleri üretilebileceğiz. Bu sayede tüm ihracat pazarlarından gelen talepleri rahatlıkla karşılayabileceğiz.”
Rus heyetinin Türkiye gezisi sırasında 15 ayrı tesiste inceleme yapacağı açıklandı.

İbrahim ALDEMİR/BANDIRMA (Balıkesir), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.