Rusya'dan flaş Halep iddiası

Rusya'dan flaş Halep iddiası

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ordusunun Halep kentinde iyice kötüleşen durum nedeniyle sivillerin tahliye edilebilmesi için tüm askeri operasyonlarını geçici olarak durdurduğunu belirtti

08 Aralık 2016, Perşembe 21:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ordusunun Halep'teki aktif eylemlerini bugün durdurduğunu belirtti.
 

8 BİN KİŞİLİK KONVOY


Suriye ordusunun Halep'in doğu mahallelerindeki aktif askeri eylemlerini bugün durdurduğunu söyleyen Lavrov, "Çünkü Halep'in doğusundan çıkmak isteyen sivillerin tahliyesi için yeni ve bu süre içinde en büyük olan operasyon başlatıldı. Yaklaşık 8 bin kişilik konvoy. Bu muazzam bir operasyon. Güzergahı 5 kilometre. Bunu Hamburg'dan söylüyorum ama böyle bir bilgi geldi ve muhtemelen Suriye'deki mevkidaşlarınız ayrıntı verecek" dedi. Bugünkü toplantında başta Fransa Dışişleri Bakanı olmak üzere birçok partnerlerinin Halep'teki insani durumla ilgili endişelerini dile getirdiğini belirten Lavrov, "Biz mevkidaşlarımıza ayrıntıları veriyoruz, Rusya'nın ve Hmeymim'deki askerlerimizin yaptıklarını anlatıyoruz ama onların benzer eylemlerini sorunca somut bir şeyler duyamıyoruz" diye konuştu.
 

CUMARTESİ CENEVRE'DE GÖRÜŞECEKLER


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinin arından gazetecilere bilgi veren Lavrov, "(Halep) anlaşmasıyla ilgili aralıklarla devam eden çalışmanın artık tamamlanması için askeri uzmanlar ve diplomatlarımızın Cumartesi günü Cenevre'de görüşmesi konusunda anlaşmaya varıldı" dedi. (Sputnik)

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Suudi Arabistan yeni umre tedbirlerini açıkladı