Rusya'dan Türkiye'ye: Sırtımızdan bıçaklandık

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, bazı Rus tarım ürünlerinin Türkiye'ye gönderilmesinin sınırlanmasına ilişkin olarak, "Sırtımızdan bıçaklandık" dedi

19 Nisan 2017, Çarşamba 16:46
A A
Rusya'dan Türkiye'ye: Sırtımızdan bıçaklandık
Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Rossiya 24 televizyonuna açıklama yapan veren Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'nin buğday dahil olmak üzere bazı tarım ürünlerini yasakladığını söyledi.


"SIRTIMIZDAN BIÇAKLANDIK"


Rusya'dan alımının sınırlamasına ilişkin olarak, "Bunu beklemiyorduk. Sırtımızdan bıçaklandık. Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesini umuyoruz" dedi.
 

"BİZİM İÇİN KÖTÜ FAKAT KRİTİK DEĞİL"


Rusya Tarım Bakanı Tkaçev şöyle devam etti: "Rusya'nın, Türkiye'nin buğday almamasına dayanamayacağı söylenemez. Zira kendimize yeni pazarlar bulacağız. Fakat sağduyunun kazanacağından eminim. Türkiye de Rus buğdayıyla ilgileniyor" dedi.

Türkiye'ye ürünlerini gönderemeyecek olmaları nedeniyle Rus tarımcıların 1.3 ya da 1.5 milyar dolarlık bir kayba uğrayacağını tahmin ettiklerini de kaydeden Tkaçev, "Bu bizim için kötü fakat kritik değil. En kötü olasılıkla kendimize yeni pazarlar bulacağız. Ancak (Türkiye ile) uzlaşı bulunacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.
 

"HÜKÜMETİN TAVRI YERLİ DOMATES ÜRETİCİLERİNİN DESTEKLENMESİ YÖNÜNDE"


Tkaçev ayrıca, Türkiye'den domates almaya yeniden başlamayı planlamadıklarını belirtti.

Bakan "Hükümetin tavrı şöyle: Hayır, domates pazarımızı Türk üreticilere açmayı planlamıyoruz. Her şeyden önce yerli (domates) üreticilerini destekleyeceğiz" dedi.

Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya'yı 15 Mart'ta çıkarmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En çok talep gören İstanbul konut projeleri neler?