Rusya'nın gözü Kuzey Kutbu'nda

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Kuzey Kutbu'nda bulunan enerji kaynaklarının keşfi ve geliştirilmesi için yürütülen çalışmaların hız kazanacağını söyledi

27 Mart 2017, Pazartesi 22:18
A A
Rus televizyon kanalı RT’ye konuşan Novak, Kuzey Kutbu'nda yer alan enerji kaynaklarının, Rusya’nın petrol ve doğalgaz üretiminin geleceği olduğunu ifade etti.

'ÇALIŞMALARIMIZ HIZ KAZANACAK'


Bölgedeki enerji kaynaklarının keşfi ve geliştirilmesi için yapılan çalışmaların 2014’ten sonra petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle gerilediğini belirten Novak, “Ancak iyileşen piyasa koşulları sayesinde bu bölgedeki enerji kaynaklarının keşfi ve geliştirilmesi için çalışmalarımız hız kazanacak.” dedi.

MİLYARLARCA TON DOĞALGAZ REZERVİ VAR


Novak, Kuzey Kutbu'ndaki tahmin edilen petrol rezervlerinin milyarca ton ve doğalgaz rezervlerinin ise düzinelerce trilyon metreküp olduğunu söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Kuzey Kutbu’nda dünyadaki toplam keşfedilmemiş petrol rezervinin yüzde 13’ü ve doğalgaz rezervinin ise yüzde 30’u bulunuyor.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.