Rusya: PYD/PKK kontrolündeki Münbiç, Suriye ordusuna devredilecek

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Daire Başkanı, terör örgütü PYD/PKK’nın kontrolündeki Münbiç’in, bugünden itibaren Suriye ordusuna devredileceğini bildirdi. Türkiye dün PYD'nin silahlı kanadı YPG'yi kastederek, "Buradan çekilmezse, YPG'yi vuracağız" açıklamasında bulunmuştu

03 Mart 2017, Cuma 15:04
A A
Rusya: PYD/PKK kontrolündeki Münbiç, Suriye ordusuna devredilecek
Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Daire Başkanı Sergey Rudskoy, terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki Münbiç’in, Suriye ordusuna devredileceğini söyledi.

Rudskoy, Bakanlıkta düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmelerde, terör örgütü PYD/PKK’nın, Münbiç ve çevresinden çekilmeyi, buranın Esad güçlerine devredilmesini kabul ettiğini söyledi.

Rus komutan, 3 Mart’tan itibaren Şam yönetiminin Münbiç ve çevresinde devlet faaliyetlerini yürütmeye başlayacağını ifade etti.


ERDOĞAN, 'YPG VE PYD'NİN ORAYI BOŞALTMASI GEREKİYOR' DEMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Şubat'ta Suudi Arabistan'ın El-Arabiya kanalına verdiği demeçte, "El-Bab temizlendikten sonra hedef Münbiç’tir. Çünkü Münbiç Araplara ait olan bir yerdir. Orada YPG var, orada PYD var, onların orayı boşaltması gerekiyor" demişti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Balıkesir’de yaptığı konuşmada, "Önce DEAŞ bazı yerleri rejime bıraktı. Şimdi de gördüğümüz kadarıyla PYD, YPG, bazı yerleri rejime terk ediyor. Bu, aslında PYD’nin DEAŞ’ın ve rejimin birlikte zaman zaman hareket ettiği iddiamızı doğrulayan, ispatlayan bir gelişme. Birbirine düşman gibi görünen pek çok yapının kolaylıkla bir araya geldiğini şu birkaç günlük hareketlilikten gördük" demişti.AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.