Rusya tüm ürünler için kapıyı açmıyor

Rusya tüm ürünler için kapıyı açmıyor

Rosselhoznadzor Başkanı Dankvert, daha önceden ithal edilen tüm Türk ürünlerinin bazılarına tekrar kapının açılmayacağını söyledi

22 Şubat 2017, Çarşamba 17:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi'nin (Rosselhoznadzor) Başkanı Sergey Dankvert, yakın zamanda Türk gıda ürünlerinin hepsine Rus piyasasının kapılarının birden açılmayacağını bildirdi.

Dankvert, Ekonomi Gazetesi İzvestiya'ya yaptığı açıklamada, “Bazı ürünlerin sevkiyatına izin verildi. Diğer kısmı ise bizim ve Rus hükümeti tarafından yasaklananlar. Bu konudaki fikrim şu yönde, Türk meslektaşlarımızla her zaman bir çıkış yolu bulabiliriz. Fakat Türk işletmecileri için Rus piyasası tam anlamıyla açılmayacak" dedi.

"Genel olarak Türk ürünlerine karşı değiliz" diyen Dakvert,."Bugün zaten öyle ya da böyle bu ürünler ülkemize giriş yapıyor. En azından bunu yasallaştıralım, ürünler direkt olarak gelsin” ifadesini kullandı.


"UGANDA ARACILIĞI İLE GETİRİLİYOR"


Dankvert, bazı yasaklı ürünlerin hâlâ Mali veya Uganda gibi üçüncü ülkeler aracılığıyla Rusya'ya getirildiğini de vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'ye uyguladığı ithalat yasağını 10 Ekim'de narenciye için kaldırmıştı. Tarım politikasını millileştirme hedefinde olan Rusya, domates, elma, çilek, kabak, bal kabağı için uyguladığı yasağı ise sürdürüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi kira fiyatlarını uçurdu! O ilçelerde yüzde 50 zam geldi