Rusya ve Çin Esad'a yine arka çıktı

Rusya ve Çin Esad'a yine arka çıktı

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye yaptırım öngören tasarı, Rusya ve Çin tarafından veto edildi. Rusya ve Çin üçüncü kez Esad'a karşı bir yaptırım tasarısını veto etmiş oldu

19 Temmuz 2012, Perşembe 19:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin oturumunda Batılı devletlerin Suriye'de çözüm için hazırladığı karar tasarısı görüşüldü. Esad yönetiminin ağır silahlar kullanmayı bırakmaması durumunda daha ağır yaptırımlar uygulanmasını içeren tasarıyı Rusya ve Çin veto etti.

>>> İTALYA: "RUSYA VE ÇİN´İN VETOSU ŞİDDETİ ARTTIRIR"

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye tasarısı askeri yaptırım içermemesine rağmen Rusya ve Çin tarafından reddedildi. Rusya ve Çin, Suriye'ye  siyasi ve ekonomik yaptırımlar içeren bir karar tasarısının askeri yaptırımlara neden olmasından endişe ediyor.

Tasarı, askerlerini ve ağır silahlarını halkın yaşadığı bölgelerden 10 gün içinde geri çekmezse ve BM Sözleşmesi'nin 7. bölümüne bağlı kalmazsa Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'e karşı askeri olmayan yaptırımları öngörüyordu.

Böylece iki ülke, görüşülen bir tasarıyı üç kez veto ederek, BM Güvenlik Konseyi tarihine geçmiş oldu.

RUSYA VE ÇİN'E İLK TEPKİ FRANSA'DAN


Rusya ve Çin'in Suriye tasarısını vetosuna ilk tepki Fransa'dan geldi. Fransa, Rusya ve Çin'in veto kararının, Annan'ın barış planını tehdit ettiğini iddia etti.

ANNAN ÇAĞRI YAPMIŞTI


Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan, Güvenlik Konseyi üyelerine şiddeti durdurmak için etkili bir karar almaları çağrısı yapmıştı.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye tasarısını dün görüşmeyi planlıyordu ancak Suriye'nin başkenti Şam'daki intihar saldırısı sonrası oturum bugüne ertelenmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tüm yatılı okullar kapatıldı