Rüya boşalması yaşamıyorsanız...

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorunlarını ve sorularını cevaplıyor, merak edilen konularda tıbbi yanıtlar veriyor...

11 Ekim 2018, Perşembe 12:04
A A
Hormon düşer mi?

Hormon düşer mi?

38 yaşındayım, evliyim. 40 yaşından sonra erkeklik hormonu düşer mi?

Belirgin düşüş olmaz. Ama erkeklerin cinsel aktivitelerini besleyen bu hormonda görece azalma başlar. Hormonal değişimler de erkeklerin o dönemdeki uyumlarında sorunlar yaratır. Bir de 40’lı yaşlarını sürenlerin partnerlerinin tutumu var. Partneriyle düzenli cinsel hayatı olan, başarısızlık bilmeyen erkek, 40’lı yaşlarda sorun yaşanabilir, normal. Ancak partnerinin ‘Sen böyle değildin’ demesi erkekte sorunlar doğurabilir. Bu nedenle partnerin anlayışı lazım. Tersi olursa yaşanan panik, sertleşme problemi, erken boşalma gibi sorunları beraberinde getirir. Sonra sosyal yaşamda problemler çıkar. Erkek evinde farklı tavır sergiler, işinde başarısız olur. İş yerinde şu çok klasik bir geyiktir: ‘Cinsel hayatında problemi var, gelip acısını bizden çıkarıyor.’ Cinsel hayattaki sekteler erkekte endişe yaratarak, dışarıya karşı daha agresif olmalarına neden olur.

Aşılama yaptırsak mı?

Aşılama yaptırsak mı?

2017’de varikosel ameliyatı oldum. Doktor “6 ay gebelik olmazsa 6 ay sonra ilaç vereceğiz” dedi. Olmazsa aşılama yapılacakmış. Ne dersiniz?

Varikosel ameliyatından 3-4 ay sonra spermiyogram yapılıp durumun değerlendirilmesi uygundur. Çıkacak sonuç ve yapılmış olan ameliyatın el muayenesi ile değerlendirilmesi sonucu bir planlama yapılabilir. Spermiyogram neticesi normal değerlere ulaşılmış ise 6 ay kadar kendiliğinden hamilelik oluşmasını beklemek uygundur. Ameliyatın teknik olarak başarılı olmadığı hallerde mikrocerrahi düzeltme ameliyatı gündeme gelebilir.

İdrara çıkıyorum

İdrara çıkıyorum

18 yaşındayım. Boşaldıktan bir süre sonra (bu süre 5-10 dakika civarında) tuvaletim geliyor. İdrarımı yapıyorum. Bu her defasında oluyor. Sebebi nedir?

Tamamen normal ve fizyolojik bir durum. Bu durumun sizde neden bir problem oluşturduğunu anlamadım.


Ameliyat farkı var mı?

Ameliyat farkı var mı?

Sertleşme nedenleri arasında prostat ameliyatını da sayıyorsunuz. Ameliyattan ameliyata fark ediyor mu?

Dokuda kanser yoksa çoğunlukla kapalı ameliyat, gereğinde açık ameliyat uygulanır. Kapalı ameliyatlar genellikle 90 gramın altındaki prostatlarda tercih edilir. Kapalı ameliyat, cerrah bu konuda uzmanlaşmışsa açık ameliyat kadar iyidir, başarısı eşittir ve hasta çok daha az süre hastanede kalarak çok daha az rahatsızlık çeker. Prostat 100 gramın üzerinde büyürse veya ek bazı başka sorunlar olursa açık ameliyatı tercih edebiliriz.

Geriye boşalırsınız...

Geriye boşalırsınız...

Prostat ameliyatında, prostatı bir portakal olarak düşünün. Prostat büyümesi tıpkı portakaldaki sulu iç dokunun şişmesi gibi oluşur ve idrar yolunu çevreleyip sıkıştıran prostatın sadece bu kısmı çıkartılır. Prostat büyümesinde yapılan açık-kapalı veya lazer ameliyatı iktidarsızlık sebebi değildir, cinsel ilişki bu ameliyatlardan sonra normal gerçekleşir ama meni dışarı atılmaz, idrar kesesine doğru geri boşalır.

Hemen boşalıyorum

Hemen boşalıyorum

20 yaşındayım, hiç ilişkiye girmedim. Mastürbasyon yaparken penisimi tutar tutmaz boşalıyorum. Bir ilişki kaç dakika sürmeli?

Erken boşalma karşı cins ile birliktelik esnasında tanımlanabilen bir durumdur. Mastürbasyonda erken boşalmadan bahsedilemez. Cinsel deneyiminiz arttıkça ve siz olgunlaştıkça bu sorun büyük bir ihtimal ile kendiliğinden çözülecektir, acele etmeyin.

Rüyada boşalmıyorum

Rüyada boşalmıyorum

24 yaşındayım, bekarım. Cinsel deneyimlerim sorunsuz geçti. Çoğu zaman cinsel ilişkiye girmediğim ve mastürbasyon yapmadığım halde gece rüyada boşalma olmuyor. Şimdiye kadar hiç gece boşalması yaşamadım. Bu bir sorun mu?

Gece boşalmalarının olmaması bir hastalık veya sorun değildir. Her insanın kendi bünyesi kendi ihtiyaçlarına göre fonksiyon gösterir.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.