Rüyalar hakkında bilinmeyenler

Rüyalar hayatımızda en çok açıklanamayan en gizemli şeylerden biridir. Birçok bilinmezin açıklığa kavuştuğu günümüzde rüyalar ile alakalı birçok konu halen bilinmezliğini korumaktadır. Rüyalar hakkında bilinmeyen birçok soru işaretleri var. Yapılan araştırmalar rüyalar hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarıyor.

12 Ekim 2019, Cumartesi 14:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Rüyalar hayatımızda en çok açıklanamayan en gizemli şeylerden biridir. Birçok bilinmezin açıklığa kavuştuğu günümüzde rüyalar ile alakalı birçok konu halen bilinmezliğini korumaktadır. Rüyalar hakkında bilinmeyen birçok soru işaretleri var. yapılan araştırmalar rüyalar hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkarıyor. 


Rüyaların çoğu unutulur mu?

Uyandığınız zamandan 5 dakika kadar sonra rüyanın yarısı unutulur. 10 dakika sonra ise %90 kadarı hafızanızdan uçar gider. 

 Görme engelliler rüya görebilir mi?

Görme engelliler rüya görebilir mi?

Doğuştan görme engelli olanların rüya görmediği bilinmektedir. Ancak sonradan görme engelli olanlar, rüyalarında “görsel öğeler, görüntüler” görürler. Ancak Doğuştan görme engeli olanlar, duyular üzerine rüyalar görürler. Görme, koklama, dokunma, hissetme gibi…

Rüyalarımızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz

Rüyalarımızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz

Zihnimiz yüz hayal edemiyor, bu nedenle rüyalarımızda sadece hayatta tanıştığımız ama genellikle hatırlamadığımız gerçek insanların gerçek yüzlerini görüyoruz. Rüyalarınızda gördüğünüz kişiler, gündelik hayatınızda gördüğünüz yüzlerce, binlerce kişinin yüzlerine beyninizin eklediği karakterler ile rüyanıza dahil oluyor.

Herkes renkli rüya görmez

Herkes renkli rüya görmez

Herkes renkli rüya göremez. İnsanların %12’si siyah ve beyaz rüya görüyor. Bugün 25 yaşının altındakilerin sadece %4.4’ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalarda bunun sebebinin siyah-beyaz televizyondan renkli televizyona geçişin sebep olduğu iddia edildi.

Bir gecede 4-8 arasında rüya görebilirsiniz

Bir gecede 4-8 arasında rüya görebilirsiniz

Ortalama her gece 1-2 saat arasında rüya görebilirsiniz.

Uyku felci

Çok derin bir uyku gördüğümüz sırada beynimiz vücudumuzun harekete geçmesini önler. Böylece, uyku esnasında rüyamızdaki hareketlerimizi yapmamız önlenmiş olur. Fakat bazen bu süreç uzar ve uyandığımızda, beynin bazı kısımlarının uyanamaması ve bu kısımların yapması gereken görevlerini yerine getirememesi sonucu insan hareket edemez ve ses çıkaramaz duruma gelir.

Kısacası zihin bedenden daha erken uyanır. Çok sık olmasa da görülen bu duruma ”uyku felci” denir. Daha çok yoğun stresli ve psikolojik sorunlar yaşayan kişilerde görülür. Bu durum doktor kontrolü altında ilaç tedavisiyle çözülebilmektedir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları