Rüyaları gerçekleştirdiğine inanılan tepe

Muğla'nın Datça ilçesine bağlı Hızırşah Köyü'nde rüyaya yatılan ve burada görülen rüyaların gerçekleşeceğine inanılan Hacetevi Tepesi, ziyarete açıldı

12 Ocak 2014, Pazar 21:40
A A
Rüyaları gerçekleştirdiğine inanılan tepe

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) küçük destek programı finans katkısıyla Datça Çevre ve Turizm Derneği (DAÇEV), Datça Yerel Tarih Derneği ve Hızırşah Köyü Kooperatifi'nin işbirliğinde, Hacetevi Tepesi'nin kültür turizmine yeniden kazandırılması amacıyla bir yıldır sürdürülen çalışmalar tamamlandı. Hacetevi Tepesi'nin ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Hızırşah Köyü Muhtarı Mehmet Çengel, çok eskilere dayanan bir geleneğin yaşatılmasını amaçladıklarını söyledi.

Projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Çengel şöyle konuştu:

"Hacetevi Tepesi'nin yeniden hatırlanması bizleri mutlu etti. Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi, insanlar burada tepe üzerinde çok büyük olmayan taşlardan oluşturulmuş çukurlarda dileklerinin gerçekleşmesi için uykuya yatarlar. Görülen rüyalara göre yorumlar yapılır. Tanrıya dilekler dilenir. Özellikle bahar aylarıyla birlikte insanlar bu tepeye çıkarak dua ederler.

Hafif bir uykuya dalanlar gelecekleri ile ilgili bilgi sahibi olacağına inanırlar. Daha çok öğrenciler, hastalar, hamile kadınlar, adak yapıp dileğinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak edenler, değişik nedenlerle buraya geliyorlar."

BİLGİ PANOLARI YERLEŞTİRİLDİ

DAÇEV Yönetim Kurulu üyesi Melda Omay da, proje kapsamında Hacetevi Tepesi'nde değişik bölgelere 19 bilgi panosunun yerleştirildiğini belirterek şunları söyledi: "Panolarda Datça'nın şifalı bitkilerinin tanıtımının yanı sıra Hacetevi inanışı ile ilgili bilgilere yer verildi. Hacetevi Tepesi'nde bugüne kadar, köye ait 200 dönümlük alanda sergi alanı düzenlendi.

Hacetevi ve eski tarım teraslarının nasıl kullanıldığı bilgisi derlendi. Hacetevi'nde, rüyaya gidenlerin üzerine yattığı taşlar eski bilgiler ışığında yeniden düzenlendi. Patika yollar yaşlılardan edinilen bilgilerle açıldı. Yol çalışması sırasında eski yollar, basamaklar ortaya çıktı.

Açılan iki eski patika yol, çift sıra halinde beyaza boyandı. Köy meydanı ve Eski Cami'nin yanından Hacetevi'ne çıkan yollara konulan bilgilendirme panoları, ziyaretçilere önemli bir kolaylık sağlayacak." Hırzırşah Köyü'nden 1 kilometrelik yürüyüş ile ulaşılan Hacetevi Tepesi'nin kültür turizmine hizmet edeceği belirtildi.

Sıradaki haber yükleniyor...