Saat Çiçeği bakımı ve sulaması nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir? Saat Çiçeği hikayesi nedir?

Saat Çiçeği bakımı ve sulaması nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir? Saat Çiçeği hikayesi nedir?

Anavatanı Tropikal Amerika olan saat çiçeği, günümüzde dünyaya yayılmış durumda olan ve yaklaşık 400 türü olan bir çiçek çeşididir. Saat çiçeğinin bir diğer adı ise çarkıfelek ve passiflora çiçeğidir. Peki, saat çiçeği bakımı ve sulaması nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir? Saat çiçeği hikayesi nedir? Saat çiçeği hakkında merak edilenler haberimizde.

23 Eylül 2021, Perşembe 15:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Süs bitkileri arasında ilgi çeken saat çiçeği, Türkiye'de birçok yerde görebileceğiniz bir çiçek. Peki, saat çiçeği bakımı ve sulaması nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir? Saat çiçeği hikayesi nedir? Saat çiçeği hakkında bilinenler...

SAAT ÇİÇEĞİ BAKIMI VE SULAMASI NASIL YAPILIR?

Saat çiçeği, hava akımlarından kolay etkilenebilen bir bitki türü olduğundan dolayı hava olaylarından korunması önemlidir. Kış aylarında ise soğuktan korunması bitkinin sağlıklı gelişiminin sürdürülebilir olması için büyük önem taşır. Bu bitkinin bulunduğu yerde başka bitkilerle temas etmemesi gerekir. Bitki sulanırken kullanılan suyun bitkinin toprağının her tarafına yayılmasına özen gösterilmesine dikkat edilmelidir. 

 Bitkiyi sulamakta kullanılacak olan suyun oda sıcaklığında olması gerekir. Her sulama işleminde aynı ölçüde ve yanı kapta yapılmalıdır ve sulamanın aynı günlerde yapılmaya özen gösterilmesinin gerekliliği söz konusudur. 

 Çiçeğin bakımında bir başka önemli unsuru çiçeğin budama işlemi oluşturmaktadır. Kuruyan çiçekten makas yardımı ile yahut dalları çok dipte olmayacak şekilde budama işlemi keskin bir makas yardımı ile yapılmalıdır. 

Saat çiçeğinin bakımında sulama işleminin doğru yapılmasının büyük öneminin varlığı söz konusudur. Bu bakımdan sulama sonrası kullanılan suyun bitkinin kök çevresinde bulunan toprağın her tarafına ulaştırılmasına dikkat edilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca bitki sulanırken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde suyla doldurularak sulamalar. Sulama işlemi aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülerek gerçekleştirilmelidir. 

SAAT ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 • Saat çiçeği çok dikkat çekici güzellikte çiçek açabilen bir bitki olmasının yanında bazı önemli özellikleri de barındıran bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bu güzel çiçeğin dikkat çeken önemli özellikleri: 
 • Saat çiçeğinin bitkisi sarmaşık gibi dolanarak gelişen ağaçsı ve otsu özellik sergileyen yaz boyu çiçek açan bir bitkidir.
 • Çiçeklenme döneminde suya gereksinim duyan çarkıfelek çiçeği soğuk hava koşullarından olumsuz etkilenen bir bitkidir.
 • Farklı renklerde çiçek renkte çiçekler açan çarkıfelek bitkisi; pembe, erguvani veya kırmızı renkte iri yapılı çiçekler açmaktadır.
 • Anavatanı Amerika olan bir bitkidir.
 • Ilıman iklimlerde gelişim gösterir.
 • Sahip olduğu sarmaşık yapısı sebebiyle özellikle binaların dışlarında kullanıma uygun bir yapı gösterir.
 • Saksı ve bahçelerde yetişebilen bir bitki olup nemli duvar diplerinde de yetişme özelliği gösterir.
 • Güneş seven bitki türleri arasında yer alır.
 • Çok fazla toprak ayrımı yapmayan bir bitkidir.
 • Nemli topraklarda çok daha kolay gelişim gösteren bir özellik barındırır. 

SAAT ÇİÇEĞİ HİKAYESİ NEDİR?

Bilinen bir hikayesi yoktur.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Taze balık ve bayat balık arasındaki farklar nelerdir? Zehirlenmelere karşı balıklar nasıl saklanmalı?