Saatte 180 kilometre hızla karaya ulaştı!

Günlerdir Hindistan'da endişeyle beklenen kasırga, saatte 180 kilometre hızla karaya ulaştı

03 Mayıs 2019, Cuma 11:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hindistan'da meteoroloji dairesi, Fani isimli kasırganın, Orissa eyaletinin Puri bölgesi yakınlarında saatte 180 kilometre hızla karaya ulaştığını açıkladı.

Son 24 saatte 1 milyondan fazla kişinin tahliye edildiği bildiriliyor.

Orissa eyaleti Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kasırgadan etkilenmesi öngörülen bölgelerden bir milyondan fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Açıklamada, "Orissa'da son 24 saatte bir milyondan fazla kişi tahliye edildi. Ganjam 300 bin, Puri bölgesinde ise 130 bin kişi güvenli barınaklara yerleştirildi. Barınaklarda kalanlar için yaklaşık 5 bin noktada yemek yapılıyor." ifadesi kullanıldı.

Ülkede 9 bölgede 10 bin köy ve 52 ilçenin kasırgadan etkileneceği kaydedilen açıklamada, halka evlerinden çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Eyalette çok sayıda uçak ve tren seferi iptal edilirken, okullarda eğitime ara verildi.

Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri'nin, olası afetlere karşı yardım ve kurtarma operasyonları için gemi ve helikopterler tahsis ettiği aktarıldı.

Dün saatte 200 kilometreyi aşan hızla ülkenin doğu sahiline doğru ilerleyen kasırga öncesinde ülkenin doğu kıyısındaki iki büyük limanda faaliyetler durdurulmuş, bilhassa balıkçılar denize açılmamaları konusunda uyarılmıştı.

Andhra Pradeş ve Tamil Nadu eyaletlerinin de kasırga öncesinde alarma geçtiği bildirilmişti. AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'nin en büyük dolandırıcısı Bernie Madoff cezaevinde hayatını kaybetti