Sabahları uyanır uyanmaz 1 kaşık hurma pekmezi yerseniz...

Hurma ağacının meyvesi olan hurmalar, dünyada birçok tropik bilgede yetişmektedir. Dünyada birçok ülkede popüler haline gelen hurmalar, bu ülkelerin çoğunda kurutulur. Hurmaların kuru olup olmadığını görünümlerine göre anlayabilirsiniz. Kırışık bir cilt kuruduklarını, pürüzsüz bir cilt ise tazeliği gösterir. Besin değeri oldukça yüksek olan hurmanın bugün pekmezinin faydalarından bahsedeceğiz sizlere. Hurma pekmezinin sağlığa ne gibi faydaları olduğunu ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız sizi şöyle alalım...

20 Kasım 2021, Cumartesi 09:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Antioksidanlara sahiptir

Antioksidanlara sahiptir

Araştırmalar, hurmanın antioksidanlar açısından yüksek olduğunu ve bu da ilgili tüm ürünleri bağışıklık sistemi için sağlıklı hale getirdiğini gösteriyor. Antioksidanlar, hücrelerin yaşlanma veya bağışıklık eksikliğinden kaynaklanan hasarları önleyebilir.

Bu nedenle, antioksidanları yüksek yiyecekler yemek, vücudumuzun solunum problemleri, kalp hastalıkları veya Alzheimer gibi yaşlanmanın neden olduğu beyin hasarları gibi çeşitli hastalıklara karşı güvende olmasına yardımcı olabilir.


Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Yapılan araştırmalarda hurma pekmezinin antibakteriyel etkileri olabileceğini gösteriyor. Ancak araştırmacılar bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna inanıyorlar, ancak hurmalarda fenolik bileşiklerin bulunması nedeniyle birkaç bakterinin büyümesini azaltmada etkili sonuçlar gösterdiler. Orta doğulular, kendine özgü tadı ve sağlığa faydaları nedeniyle sadece hurma pekmezi tüketmekle kalmadı, aynı zamanda antibakteriyel bir ürün olarak bu pekmezin etkinliğini destekleyebilecek yaraları iyileştirmek için de kullandı.

Önemli not: Bu, farklı hastalıkları tedavi etmek için hurma pekmezi tüketebileceğiniz anlamına gelmez, bu ürün vücudunuzun daha güçlü ve daha bağışıklık kazanmasına yardımcı olabilir, ancak buna bir ilaç olarak güvenmeyin.


Vücutta ihtiyaç duyulan mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Vücutta ihtiyaç duyulan mineraller ve vitaminler açısından zengindir.

Vücudumuzun sağlıklı ve güçlü kalabilmesi için gün boyunca çeşitli minerallere ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Neyse ki hurma çinko, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir gibi vücut için gerekli mineral ve vitaminlere sahiptir. Ayrıca vücuda faydalı olan C vitamini, B6 vitamini ve A vitamini içerir.

Gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi size verebilir.

Gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi size verebilir.

Sabahları sadece bir kaşık hurma pekmezi yemek size gün boyu enerji verebilir. Bu nedenle çoğu sporcu, antrenmanlarından önce daha enerjik olmak için hurma ürünleri tüketir. Ayrıca sahurda hurma yenmesinin sebebi de tüm gün ihtiyaç duyulan enerjiyi verdiği için bütün gün başka bir şey yeme ihtiyacı duyulmaz.

Hurma pekmezi lif açısından zengindir

Hurma pekmezi lif açısından zengindir

Lif, sindirim sistemine yardımcı olabilir ve hurma diyet lifi bakımından yüksektir. Bu nedenle, sadece hurma şurubunu sindirmek kolay değil, aynı zamanda bu ürün diğer gıdaların emilmesine de yardımcı olabilir. Bazı insanlar için meyveleri sindirmek zordur, ancak hurma yemek kolaydır ve hurma şurubunun sindirimi daha da kolaydır.

Kolesterol içermez

Hurma kolesterol içermez ve bu ürün ekstra yağ gibi hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretildiğinden kalp için sağlıklıdır. Bu nedenle, kalp hastalığı olan kişiler, kolesterol alımından endişe duymadan hurma şurubunu güvenle yiyebilirler.


Hurma pekmezinin kullanım alanları

Hurma pekmezinin kullanım alanları

•  Kek ve tatlılar da dahil olmak üzere farklı tariflere hurma pekmezi eklemek kolaydır. Şekere olağanüstü bir alternatiftir.

•  Hurma şurubu tek başına yenebilir. Bazı insanlar kahvaltıda bu lezzetli pekmezi tadını çıkarmayı sever.

•  Tatlı lezzeti sevenler bu ürünle eşsiz soslar yapabilirler.

•  Vegan ve paleo diyetleri gibi farklı diyetler için tercih edilen bir bileşendir.

•  Dondurmaların üzerine enfes bir sos olarak da kullanılır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sumak suyunun faydaları nelerdir?