Sabahları zinde ve mutlu uyanmanın 10 sırrı

Sabahları uyanmakta, uyanıp işe ya da okulumuza gitmekte zorlanıyoruz. Hemen hepimiz için büyük sıkıntı olan dinlenmeden uyanma hissinden kurtulup zinde olabilmenin 10 sırrını uzmanlar açıklamış...

11 Nisan 2019, Perşembe 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1. UYKU ÖNCESİ CİLT TEMİZLİĞİ

1. UYKU ÖNCESİ CİLT TEMİZLİĞİ

Uykuya hazırlanırken, yatağa girmeden en az bir saat önce yüzün temizlendiğinden emin olunmalı. Dermatologların da önerdiği üzere, uyumadan önce cildin salgıladığı yağlar, ölü hücreler ve toksinlerin arındırılması tüm gece cildin kan akışını düzene sokarak, kendini yenileyebilmesine olanak tanıyor.

2. UYKU POZİSYONU

2. UYKU POZİSYONU

Omurganın ve vücudun rahat edebileceği bir şekilde, omuz ve boynun incinmemesine dikkat edilmeli. Gece boyunca tüm ağırlık omurgada olacağından düzgün bir yatış pozisyonuna, omurganın şeklini koruyabilmesi ve sabah olası bir tutulmayı önlemek için önem veriliyor.

3. RAHAT YASTIK

3. RAHAT YASTIK

Boynu oranlı bir şekilde destekleyecek iki yumuşak yastık veya 5 cm kalınlığında 3 adet yastık, kanın tek bir yerde toplanmaması ve baş ağrısı yaşamadan uyanabilmek için gerekli bir önlem olarak görülüyor.

4. KOZMETİKTEN TASARRUF YAPIN

4. KOZMETİKTEN TASARRUF YAPIN

Göz makyajlarının neden olduğu temizleyiciler için tonlarca para harcamaya gerek yok. Yüz temizliğinde ve özellikle en önce kırışmaya başlayan göz çevresindeki makyajın düzgün çıkarılması yeterli.

5. AÇ UYUMAYIN

5. AÇ UYUMAYIN

Sabah aynada göreceğiniz yüzün solgun değil canlı ve taze bir görünümde olması için, uyumadan önce et, makarna, pilav gibi protein ve karbonhidrat ağırlıklı olmamak üzere, hafif bir öğünle beslenmek öneriliyor.

6. SÜT

6. SÜT

İyi bir uykunun sırrı olarak bilinen melatonin hormonunu yeterince salgılayabilenlerin güne güzel başladıklarına dikkat çekilerek, uykuyu destekleme ve derinleştirme yönünden süt, en güçlü doğal içecek kabul ediliyor.

7. ALARMI 15 DAKİKA ERKENE ALIN

7. ALARMI 15 DAKİKA ERKENE ALIN

Uyanılacak saatten en az 15 dakika önceye alarm kurarak, sadece aniden yataktan fırlamanın ve panikle uyanmanın önüne geçildiği gibi ani kalkışların kısa bir süre içinde yeniden uyku bastırması olarak sonuçlanması engelleniyor. Isınma hareketleriyle, vücut güne, daha sağlıklı ve uykusunu almış başlar. 

8. HAVALI SAÇLAR

8. HAVALI SAÇLAR

Gece boyu başın üstüne yatılarak ezilip sönen saçlarla sabah vakit kaybetmemek ve aynaya bakınca gülümseyebilmek için, uyumadan önce yapılacak küçük bir şekillendirici takviyesi, güne başlarken kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilecek önemli bir ayrıntı olarak gösteriliyor.

 9. BOL SU İÇİN

9. BOL SU İÇİN


Gün içinde en az 8 bardak içmenin faydası kanıtlanan su, sabah kalkar kalkmaz da içildiğinde hem gece boyu susuz kalan vücudun ihtiyacını gideriyor hem de cildinizin kurumasını önlüyor.

10. KAFEİNDEN UZAK DURUN

10. KAFEİNDEN UZAK DURUN

Özellikle uyku vaktine yakın kafein veya alkol tüketmek, kalitesiz bir uyanışa zemin hazırlıyor. Kahve, kola gibi gibi uyarıcı içecekleri günün öğleden sonra saatlerinde tüketmeyi kesmek ve akşam yemeğinde bir kadehten fazla şarap içmemek uyanırken yaşanılan zorlukları azaltıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Melis Kaptanoğlu ile çocuk modasında yeni trendler