Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'a 15 yıl hapis

Sabancı Suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'a Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı 15 yıl hapis cezası verildi

20 Şubat 2017, Pazartesi 11:36
A A
Belçika Brugge Ağır Ceza Mahkemesi, gıyabında yargılanan Sabancı  suikastı faillerinden Fehriye Erdal’a Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı 15 yıl  hapis cezası ile 10 yıl sivil ve siyasi haklardan mahrumiyet cezası verdi.

Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, DHKP-C üyesi Fehriye Erdal’ın  Türkiye’de işlediği suçlardan yargılandığı davada karar açıklandı. Brugge Ağır  Ceza Mahkemesi’nde görülen davada terörist Erdal’a 15 yıl hapis ve 10 yıl sivil  ve siyasi haklardan mahrumiyet cezası verildi.         
 

"DERHAL TUTUKLAMA" İSTEDİ


Hakim, terörist Erdal’ın "derhal tutuklanmasını" da istedi. 2006’da ev  hapsindeyken firar eden Fehriye Erdal hakkında kırmızı bülten çıkarılması  bekleniyor.          Karar duruşması sırasında mahkeme önünde toplanan DHKP-C yandaşları,  kararın açıklanmasının arından örgüt yanlısı slogan atarak tepki gösterdi.    
 

SABANCI SUİKASTI DAVASI     


İş adamı Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter  Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996’da DHKP-C’liler tarafından İstanbul Sabancı Center’da  öldürülmüştü. Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından  işlendiği tespit edilmiş, Duyar yakalanıp hapse atılmış ve 1999’da hapishanedeki  bir isyan sırasında öldürülmüştü. Erdal ve Akkol ise kaçmıştı. Yunanistan’da  yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye’ye yasa dışı yollardan  girince yakalanmıştı.         

Fehriye Erdal ise 1999’da Belçika’nın Knokke kentinde kaldığı  apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılanmıştı. Bir  yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006’da firar  etmişti. Eylül 2007’de Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı  verilse de daha sonra bu karar bozulmuştu. Sabancı ailesinin başvurusu üzerine  süreç yeniden başlamıştı.       

25 Mayıs 2016’da Türkiye’de işlediği 3 cinayet suçundan Belçika’da  yeniden yargılanmasına karar verilen DHKP-C üyesi Fehriye Erdal’ın Belçikalı  avukatı Paul Bekaert davadan çekilmişti. Karara itiraz edilmesi ve avukat  bulunması için verilen sürelerin dolmasının ardından ilk duruşma tarihi 5 Aralık  olarak belirlenmişti.      

   

Savcı, 5 Aralık’ta Erdal hakkında Türkiye’de işlediği cinayet  suçlarından dolayı 30 yıl ağırlaştırılmış hapis, 15 yıl da ek güvenlik tedbiri  istemişti.

 

İSMAİL AKKOL 20 YIL SONRA İLK KEZ KONUŞMUŞTU


Terör örgütü DHKP-C üyesi İsmail Akkol geçtiğimiz yıl Şubat ayında Yunanistan'ın Sisam adasından gizlice Kuşadası'na geçmişti. Polis, onu ve yanındaki Fadik Adıyaman'ı Söke otogarında yakalamıştı.İsmail Akkol, cinayetten 20 yıl sonra ilk kez savunmasında şunları söylemişti:"Mustafa Duyar ile Fehriye Erdal'ı şahsen tanımıyorum. Duyar'ın benimle ilgili hiçbir beyanını kabul etmiyorum. Kendisi hain bir adam. Kendini kurtarabilmek için yanına bir kurban aramış. Benim adımı vermiş. Mustafa Duyar'ın anlatımları dışında hakkımda başka bir delil yok. Olay yerinde parmak izim var mı? Benim DNA örneğim var mı? Yok. Sadece Mustafa Duyar öyle dedi, böyle dedi deniliyor. Hakkımda başkaca bir delil yoktur"
 

MUSTAFA DUYAR CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ


Mustafa Duyar, 5 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan bir isyanda Karagümrük çetesi mensuplarınca kaldığı 5/A koğuşunda tabancayla vurularak öldürülmüştü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.