Saç bakımının 10 püf noktası

Sağlıkla parlayan gür saçlar hepimiz için oldukça önemli. Peki bu güzel saçlara ulaşmak için neler yapmalıyız? İşte 10 maddelik çok önemli bir liste...

04 Haziran 2019, Salı 15:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SAÇINIZI KORUYUN

SAÇINIZI KORUYUN


Saçınızı daima güneşten, rüzgardan ve yağmurdan koruyun. Aşırı güneş, ısı, kirlilik gibi etkenlere maruz kalma halihazırda var olan saç sorunlarını daha da kötü hale getirir. Bunlar kir birikmesine, saçların ve saç derisinin kurumasına, saç derisindeki enfeksiyonlara duyarlılığın artmasına neden olabilir. Saçınızı bir şemsiye veya şapka ile koruma altına alın.

SAĞLIKLI BESLENME

SAĞLIKLI BESLENME


Sağlıklı bir vücut saçınıza da yansır. Ne kadar sağlıklı olursanız saçınız o kadar iyi görünür. Eğer gerçekten iyi ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız doğru beslenmeniz şarttır. Vitamin, demir ve protein gibi bazı besinler saç büyümeniz ve sağlığınız için çok önemlidir.

 

AYNI MARKANIN ŞAMPUAN VE SAÇ KREMİNİ KULLANIN

AYNI MARKANIN ŞAMPUAN VE SAÇ KREMİNİ KULLANIN

Benzer bir formüle sahip olduğu için şampuan ve saç kremi seçerken aynı markayı kullanın. İki ayrı ürün kullanmanızdansa bu şekilde çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

SAÇINIZ ISLAKKEN DİKKATLİ OLUN

SAÇINIZ ISLAKKEN DİKKATLİ OLUN


Islak saçlar çok kırılgandır. Saçlarınızı şampuan ile yıkarken çok sert olmayın; kırılma orada başlar. Ayrıca duştan hemen sonra taramaktan kaçının. Bu saçınızın daha kolay kopmasına sebep olur.


YATMADAN ÖNCE SIKICA ÖRGÜ YAPMAYIN

YATMADAN ÖNCE SIKICA ÖRGÜ YAPMAYIN

Geceleri uyurken saçlarınızı örüyorsanız, çok sıkı olmamasına dikkat edin. Çok sıkı örgüler saç kopmalarına ve dökülmeye neden olur. Saç örgünüzü daha gevşek yapmalısınız.

SAÇLARINIZI KURUTURKEN DİKKATLİ OLUN

SAÇLARINIZI KURUTURKEN DİKKATLİ OLUN


Saçlarınızı kuruturken, sadece kurutun. Asla ellerinizle karıştırmayın. Saçınızı daha hızlı kurutuyor olabilirsiniz, ancak kırılan ve düşen saç miktarı da ikiye katlanır.


ETKİLİ BİR ŞEKİLDE FIRÇALAYIN

ETKİLİ BİR ŞEKİLDE FIRÇALAYIN

Fırçalamak saçınızın parlaklığını artırmanın kesin bir yoludur, evet. Saçınızın sahip olduğu doğal yağları saçınız boyunca yaymanızı sağlar. Fakat gereğinden fazla fırçalamak kırılmaya neden olur ve elektriklenmeyi önlemek istiyorsanız plastik fırça kullanmayın.

SOĞUK SUYLA YIKAYIN

SOĞUK SUYLA YIKAYIN

Sıcak su saçlarınızı en az düzleştirici, maşa gibi şekillendiriciler kadar kötü etkiliyor. Buz gibi olmasına gerek yok; suyu oda sıcaklığında kullanabilirsiniz.

SIKI SAÇ TOKALARI KULLANMAYIN

SIKI SAÇ TOKALARI KULLANMAYIN


Süper sıkı saç tokaları kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, kumaş kaplı saç lastiği/bandı tercih edin. Sıkı saç bağları saçınızı gergin şekilde geri çeker ve bu da sürtünmeyi artırır. Sonuç ise; kırılan saçlar...

SAÇINIZ AŞIRI ISIYA MARUZ KALMASIN

SAÇINIZ AŞIRI ISIYA MARUZ KALMASIN

Saçınızın üzerinde ısı kullanmaktan kaçının. Isı, saçtaki nemi emer ve saçınızı daha kuru bir hale getirir. Aşırı kullanıldığında, saçınızı yakabilir. Maşa, düzleştirici gibi saç şekillendiricileri yalnızca gerekirse kullanın ve öncesinde saç koruyucu uygulamayı unutmayın!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangi ten rengi hangi saç rengini kulanmalı?