Saç beyazlamasını geciktiren 10 yöntem

Saç beyazlaması tedavisinin tek yolu saçı boyamak gibi görünse de saç beyazlamasına çözüm bulanlar hiç de öyle demiyor. Saç beyazlamasına karşı ilaçlar piyasada bulunsa da, patates suyu da da saç beyazlamasında kullanılanlar arasında. Saç beyazlamasını önlemek, saç beyazlamasını geciktirmek tükettiğimiz besinlerle mümkün. Saç beyazlamasını geciktirmek beslenme yoluyla mümkünken, saç beyazlamasını önlemek için kimyasallara başvurmak gereksiz. Yani saç beyazlamasına çözüm, yine sizin elinizde. İşte saç beyazlamasını geciktiren 10 yöntem!

17 Haziran 2020, Çarşamba 13:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bektaşi üzümü

Bektaşi üzümü

Aklaşan saçlar için en etkili bitkilerden biri bektaşi üzümüdür. Bektaşi üzümü küçük parçalara kesilerek tercihen gölge bir yerde kurutulur. Hindistan cevizi yağı ile birlikte kavrulur. Kavrulan meyveler suya koyulur ve bir gece bekletilir. Saçın son durulama suyu olarak saça masaj yapılarak yedirilir.


Defne yaprağı ve süt kreması

Defne yaprağı ve süt kreması

Bir diğer yöntem defne yaprağı kullanmaktır. Bir miktar defne yaprağı, süt kreması ile hamur yapılarak saça uygulanır. 15-20 dakika saçta bekletildikten sonra yıkanır ve ılık su ile durulanır. Eğer bulunabiliyorsa tesbih ağacı yağının üzerine uygulamak etkiyi arttırmaktadır.


Mercimek ve nohut

Mercimek ve nohut

Türk mutfağında sıklıkla yer verilen ve son zamanlarda zengin bir bitkisel protein kaynağı olarak gündeme gelen mercimek, olağanüstü bir B9 vitamini deposu. Yapılan araştırmalarda, bu vitaminin vücuttaki eksikliğinin saç beyazlamasının öncelikli nedenlerinden bir tanesi olduğu gösteriliyor. Saça rengini veren aminoasitlerden metionin salgılanmasını sağlayan B9 vitamini, mercimek kadar fazla olmasa da nohutta da bolca bulunuyor.


Ciğer

Ciğer

Yapılan araştırmalar saçların doğal rengini koruyabilmesi konusunda en etkili olan gıdanın ciğer olduğunu ortaya koyuyor. Kimilerinin tüketmeyi tercih etmediği bu gıda, yüksek besin değeri sayesinde saçların rengini ve sağlığını korumasını destekliyor. B12 vitamin grubu, bakır ve demir kaynağı olan ciğer, saçların rengini korumasında önemli bir rol oynayan DNA, RNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için esas olan bileşenleri sağlıyor.


Somon

Somon

Somon, sağlıklı saçlar için gerekli olan omega 3 yağ asitlerini ve selenyumu içeriyor. Selenyum ayrıca yaşlanmaya ve saçların beyazlamasına karşı savaşan hormonların düzenlenmesinde görev alıyor.

 Karaciğer

Karaciğer

Erken saç beyazlaması hidrojen peroksit maddesinden kaynaklanır. İşte karaciğer, bunu önlemeye yardımcı gıdalardan biridir. Aynı zamanda, hidrojen peroksitin etkilerini ortadan kaldıran bir madde olan katalaz bakımından da zengin bir maddedir. Buna ek olarak, doğal saç renginin daha uzun süre muhafaza edilmesine yardımcı olur.Bununla birlikte, karaciğeri ayda dört defadan fazla tüketmemeniz önemlidir. Çünkü sağlığınız için tehlikeli olacak miktarda trans yağ ve kolesterol içermesidir.

Karaciğeri hazırlarken aşağıdakileri yapın:

  • Mümkün olduğunca yağ miktarını sınırlandırın.
  • Yanında bol miktarda taze sebze ekleyin.

Stresten uzak durun

Stresten uzak durun

Stres ve sıkıntı henüz erken yaşlardan itibaren hücrelere ve bedene zarar verdiği için saç beyazlamasının günlük hayattaki en bariz nedenleri arasında yer alıyor. Aynı nedenlerle saç dökülmesi problemi de yaşamak söz konusu. Huzurunuzu kaçıran ve sizi strese sokan faktörleri kökten yok etmeniz saç beyazlamasını yavaşlatabiliyor.

Çörek otu yağı

Çörek otu yağı

Saç dökülmesine karşı mucizevi etkileriyle ön plana çıkan çörek otu, saç beyazlamasını önleme konusunda da oldukça güçlü bir yöntem. Saçlarınıza masaj yoluyla uygulayabilir veya her gün bir çay kaşığı çörek otunu çiğneyerek yutabilirsiniz.

 Kabak maskesi

Kabak maskesi

Yeşil kabağı, hindistancevizi yağı ile birlikte kavurun. Kavurduğunuz kabakları püre haline getirin. Masaj yaparak saç derinize uygulayın ve 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı durulayın. Bu maskeyi haftada 1 gün tekrarlayın.


 Sıcak fön makinesinden uzak tutun

Sıcak fön makinesinden uzak tutun

Aşırı sıcak genel olarak bütün canlı yapıları bozabilme özelliğine sahiptir. Saçlarda aşırı sıcak durumlarında kendi doğal yapılarını kaybedebilirler. Sıcak nedeniyle saçların kimyası bozulabilir sadece uçları ve saç kökleri de bu durumdan etkilenebilir. Saç köklerinin terleme ya da direk sıcak ile etkilenmesi durumu saçların beyazlamasına ve dahi saçlarınızın dökülmesine sebebiyet verebilir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Parfüm nasıl seçilir?