Saç boyasının akmaması için 11 altın öneri

Saçtaki boyanın akmaması için ne yapmalı? Saç boyamak dünyanın en keyifli işlerinden biri olabilir. Boya işlemi bittikten sonra aldığımız duşla birlikte gençleşir, bambaşka birine dönüşüveririz. Ama boyanın akması, kabus gibidir. Peki saç boyasının akmaması için ne yapmalı? Saç boyasının kalıcı olması için ne yapmalı? İnanın, bunun için bir sürü önlem var. Bunun için öncelikle alışkanlıklarınızı terk etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise daha uzun süre canlı ve parlak kalan saçlar... Saç boyasının daha iyi tutması için yapacaklarınızı not edin önce, gerisi kolay. İşte saç boyasının akmaması için 11 altın öneri!

09 Eylül 2020, Çarşamba 10:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
  Denize ve havuza girerken bone kullanın

Denize ve havuza girerken bone kullanın

Su boyanın akmasını sağladığı gibi tuzlu su ve klor da saç renginin akma hızını arttırır ve zamanla saçlarınızı yıpratır. Bu yüzden özellikle yaz aylarında denize ve havuza girerken bone kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kışın da havuz kullanıyorsanız bone kullanmayı ihmal etmeyin. Birçok havuzda kullanım için bone zorunlu tutulsa da bunun aksi olduğu durumlarda da bonenizi yanınızdan ayırmayın. Eğer bone kullanmamakta ısrarcı iseniz denize ve havuza girmeden önce mutlaka koruyucu bir ürün uygulayın. Bu gibi durumlar için saç rengini koruyan ürünler kozmetik marketlerde mevcut.

 Saçınızı durularken üzüm sirkesinden faydalanın

Saçınızı durularken üzüm sirkesinden faydalanın

Saçınızı yıkadıktan sonra durularken üzüm sirkesi kullanmayı deneyin. Uzmanlar elma sirkesinin üzüm sirkesi kadar etkili olmadığını ve özellikle bakır & kızıl tonlarındaki saçlarda bu yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini söylüyor. Üzüm sirkesi ile saç renginizi korumak için yapmanız gereken şey oldukça basit; eşit miktardaki su ve üzüm sirkesini karıştırıp saçlarınızı bu karışım ile durulamak. Şampuanı su ile akıttıktan hemen sonra sirkeli su kullanmalısınız. Bunun dışında saçınızı boyadıktan sonra boyayı sirkeli su ile akıtmalı ve saçınızı bu su ile durulamalısınız.

 Boyadan sonraki ilk yıkama

Boyadan sonraki ilk yıkama

En yaygın ve en pahalıya patlayan hatalardan biri saçları boyadıktan sonra şampuanlamaktır. Saç uzmanları, renk moleküllerinin saça iyice işlemesi için şampuanlama işleminin 72 saat sonra yapılmasını öneriyor.

 Saçınızın boyattıktan sonra 2-3 gün yıkamayın

Saçınızın boyattıktan sonra 2-3 gün yıkamayın

Saçınızı boyattıktan sonra bir sonraki yıkamaya geçmek için aradan 2 – 3 gün geçmesini bekleyin. Geçen bu sürede saç renginizin oturmasını sağladıktan sonra tekrar yıkamaya geçin.


 Hangi sıcaklıkta yıkamalı?

Hangi sıcaklıkta yıkamalı?

Saç renginin akmaması için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de saçınızı yıkadığınız suyun sıcaklığıdır. Ilık veya soğuk su kullanmanız bu konuda çok önemli. Çünkü sıcak ve çok sıcak olan suyun saç rengini açma özelliği bulunur.

 Saçları nasıl kurutmalı?

Saçları nasıl kurutmalı?

Havluyla sert bir şekilde saçların nemini almaya çalışmak saçrengini soldurur ve saç uçlarının kuru görünmesine neden olur. Bunun yerine saçlarınızı ılık fönle nazikçe kurutun, mümkün olduğunca kendi kendine kurumasına izin verin.

  Saç şekillendiricileri nasıl kullanmalı?

Saç şekillendiricileri nasıl kullanmalı?

Saç maşası, saç düzleştiricisi gibi ürünler ısıya karşı savunmasız saçlarınıza ve saç renginize zarar verir. Bu aletleri kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu sprey kullanın.


 Dip boyası nimetinden yararlanın

Dip boyası nimetinden yararlanın

Saçlar ilk boyandığında,boyanın canlılığından dolayı daha sağlıklı görünür. Bu da insanların saçlarını daha sık boyamasına neden olur. Ancak saçlarınboyası korunduğunda, tekrar boyamaya gerek kalmaz. Saçları sık sık boyamak saçlara zarar verdiği gibi, zaten boyalı saçınıza tutunmayan boyanın akmasına sebep olur. Böylece gereksiz yere para ve vakit kaybetmiş olursunuz. Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin ve yalnızca zamanı geldiğinde köklerinden boyama yapın.

 Muhakkak saç kremi kullanın

Muhakkak saç kremi kullanın

Saç boyasını korumak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullandığınız saç kremidir. Kullandığınız saç kreminin olabildiğince doğal olması ve içeriğinde amonyak bulunmaması saç boyasını korumak için çok önemlidir. Renk koruyucu özelliği bulunan saç kremlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 Saçlarınızı çok sık yıkamayın

Saçlarınızı çok sık yıkamayın

Saç boyasının en kötü düşmanı sudur. Ayrıca saç boyasındaki kimyasallar, saçlarınızı suyun etkilerine karşı daha savunmasız hale getirir. Bu duş almaktan vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Aşırı durulamadan kaçının. Ayrıca her gün şampuanlama ihtiyacı hissediyorsanız, bazı günler kuru şampuan kullanmayı deneyebilirsiniz.

 Üst üste boya yapmayın

Üst üste boya yapmayın

Kuaförünüzün boyadığı saçlarınızın rengini beğenmediğinizde, evde kendi başınıza düzeltmeye çalışmak, daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bunun yerine bir profesyonelden yardım alın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fönün kalıcı olması için ne yapılmalı?