Saç dökülmesine 3 adımda çözüm

Stres, mevsimsel değişiklikler, demir eksikliği, tiroid hormon bozuklukları... Bunlar, saç dökülmesinin nedenlerinden yalnızca birkaçı. Bir de iyi haber: Sebebi ne olursa olsun saç dökülmesi önlenebilir. İşte, sağlıklı saçlara sahip olmak için gereken 3 adım...

17 Kasım 2013, Pazar 05:00
A A

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Özlem Albayrak anlattı:

1. ADIM: Saçlarımızın ortalama ömrü 2-6 yıldır. Bu süre sonunda yaşamsal döngülerini tamamlar ve dökülürler. Aksi bir durum söz konusu değilse yeniden çıkarlar. Dökülme normal bireylerde günlük 100-150 saç teli olarak kabul edilir. Saçlarınızda olağandışı bir dökülme fark ederseniz nedenini ortaya çıkarmak için dermatoloji uzmanına başvurun. Saç dökülme sorununuzun altında demir eksikliğinden tiroid hormon bozukluklarına kadar pek çok hastalık yatıyor olabilir.

2. ADIM: Saçlı derinin ve saçların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için kısa ve orta vadede iyi sonuçlar ortaya çıkaran PRP, saç mezoterapisi gibi bazı yöntemlerden yararlanın.

-PRP: Bu yöntemde kandaki büyüme faktör bileşenleri belirli yöntemlerle saflaştırılır. Ardından saçlı deriye zerk edilir. Amaç saçlı deride kan dolaşımını artırmak, daha fazla oksijen sağlamak, kıl köklerinin gelişmesi ve saç tellerinin büyümesini sağlamaktır. Uygulama insanın kendi kanından elde edilen bir özütle yapıldığı için son derece güvenlidir, yan etkisi yoktur.

-MEZOTERAPİ: Neredeyse bir kıl teli kalınlığındaki ince uçlu iğnelerle saçlı deri ve saç köklerine vitaminler, mineral ve doğal ekstreleri zerk etme yöntemidir. Kısa süreli masajın ardından uygulanır. 2-3 seans sonra saçlı deride canlanma ve saçlarda belirgin bir artış sağlar. Özellikle yanlış kullanılan kozmetikler, uzun süre ve yoğun güneş ışınları, yetersiz beslenme, çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerinde meydana gelen saç kayıplarında fayda sağlar. Haftada 1 kez olmak üzere 5 seans olarak planlanır. Tedavinin süresi kişiden kişiye değişebilir. Kullanılan iğneler çok ince ve özel olduğu için iğne grişi dışında bir ağrı hissedilmez. Son dönemde mikro motorlu ve dijital mezoterapi tabancalarıyla tedavideki ağrı ve doz sorunları neredeyse ortadan kalktı.

ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

3. ADIM: Tüm tedavi ve yöntemlerine rağmen iyleşme sağlanamayacak, tedavisi mümkün olmayan hastalara saç ekimi öneriyoruz. Kadınlardaki erkek tipi kalıcı saç dökülmelerinin birçoğu saç ekimiyle kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Ense bölgesinde yeterli ve kaliteli saç kökleri olan herkese uygulanabilir. Ağrısız, doğal ve izsiz bir yöntemdir. Saç ekimi yaptırmak isteyenlere birkaç önerim olacak:

-İşlemi Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış, ameliyathanesi olan merkezlerde ya da hastanelerde yaptırın. Zaten muayenehane, güzellik merkezi gibi yerlerde yapılması yasaklandı.

-İşlemi yapanların doktor ve bu konuda uzman kişiler olması şartını arayın. Operasyon öncesi gerekli tetkiklerin yapılmasına özen gösterin.

Her elinizi attığınızda 3-4 tel geliyorsa dikkat

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu saç dökülmesiyle ilgili merak edilenleri anlattı: 

-Her zamankinden farklı bir dökülmenin kaynağında bazı hastalıklar olabilir. Bunlar arasında bağışıklık sisteminin hatası ile oluşan hastalıklar, tiroid bezi hastalıkları, demir eksikliği, stres, genetik hastalıklar, kadınlarda hormonal düzensizlikler, beslenme yetersizliği, uzun süre yapılan düşük kalorili diyetler yer alıyor.

-Saç dökülmesi, nedeni ne olursa olsun önlenebilir, ancak kaybedilen saçı geri kazanma her zaman mümkün değil. Örneğin vücuttaki demir yetersizliği veya kansızlıktan kaynaklanan saç dökülmesinin durdurulması kolay, bu tür durumda geri kazanılma da mümkün. Tiroid, saç derisi mantar enfeksiyonu gibi nedenlerle dökülmeler de önlenerek geri kazanılabilir. Ancak saç köklerini tahrip eden bazı deri hastalıklarında geri kazanım olmaz.

-Eğer saç dökülmesi normalden farklı bir şekilde sadece belli bölgelerde yoğunlaşıyorsa, banyoda ve yastıkta dökülen saçların miktarında bir artış varsa ve bu dökülme de 3 ayı geçiyorsa doktora gidilmeli. Yine her elimizi attığımızda 3-4 tel saç geliyorsa doktora kesinlikle gidilmeli. Bu arada mevsimsel dökülme denilen ritmik dökülmeler var. Kuzey Yarım Küre ülkelerinde bu dökülmeler sonbaharda yaşanır. Genellikle 2-3 ayda biter. Eğer bu süre uzuyorsa doktora danışmakta fayda var.

Çok sık fön çektirmeyin

-Yumurta akları, zeytinyağı, badem yağı gibi karışımlardan mucizevi çözümler beklemeyin. Bunlar tıpkı kozmetik ürünleri gibi saçı parlatmak veya saçın dış yüzeyindeki hasarları azaltması dışında saça olumlu bir etki sağlamaz.

-Her saç dökülmesi için sarımsağın iyi olduğu yönündeki yaygın görüşe inanmayın. Sarımsak yaralar oluşması gibi daha sağlıksız sonuçlar doğurabilir.

-Yıkama ve tarama sırasındaki dökülmeler normal. Durup dururken dökülüyor ve elinizi attığınızda tutam tutam geliyorsa doktora başvurun. 

-Yeterli uyuyun.

-İyi beslenin. Kırmızı et ve tahılların önemini unutmayın ve diyetinizden tamamen çıkarmayın.

-Çok sık yapılmaması koşuluyla boya saça zarar vermez. Ancak sık uygulanan perma veya fön kökte hasar meydana getirebilir. Saçı çok sıkı toplamak da saç derisini yıpratarak kalıcı kayıplara neden olabilir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.