Saç dökülmesini durduran lavanta yağı, aynı zamanda saçları uzatıyor!

Saç dökülmesi birçok nedene bağlı olarak geçekleşebilir. Topumda kadın veya erkek birçok kişi saç dökülmesi sorunu ile karşılaşıyor. Yapılan yeni bir araştırma, saç dökülmesiyle mücadele etmemizi sağlayacak bazı yeni çözümler buldu. Araştırmaya göre lavanta yağı, saç dökülmesini önlemede umut vadediyor. Gelin lavanta yağının saç dökülmesine olan etkisine bakalım. /ÖZEL

04 Kasım 2021, Perşembe 09:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÖZGÜVENİ ZEDELİYOR

ÖZGÜVENİ ZEDELİYOR

Saç dökülmesi, yalnızca fiziksel görünümümüze zarar vermez, aynı zamanda özgüveni de zedeleyebilir. Bu durum saç dökülmesi yaşayan kişilerin bu sorundan kurtulması için türlü türlü yöntemlere başvurmasına neden oluyor. Doğal ürünler ise kolay erişilebildikleri ve genellikle şiddetli yan etki içermedikleri için daha çekici geliyor. 

Toxicological Research dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, saç dökülmesini önleyen doğal bir yağa odaklandı. Araştırmaya göre lavanta yağı saç uzatmaya yarayabilir. 

FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

Lavanta yağı, güzel kokusuyla meşhur lavanta bitkisinden elde edilen esansiyel bir yağdır. Akne gibi cilt şikayetlerini hafifletmek için yaygın olarak kullanılan lavanta yağının faydaları saç dökülmesine kadar uzanabiliyor. 

Dergide yayınlanan çalışmanın amacı, dişi farelerde lavanta yağının saç uzatma etkilerini belirlemekti. Lavanta yağı, dört hafta boyunca günde bir kez, haftada beş kez olacak şekilde farelerin sırtlarına topikal olarak uygulandı. Saç folikülü sayısı, dermal kalınlık ve saç folikülü derinliğindeki değişiklikler gözlendi.

SAÇ UZAMASINI TEŞVİK EDİYOR

SAÇ UZAMASINI TEŞVİK EDİYOR

Express'te yer alan habere göre, saç folikülünün tabanında yer alan dermal doku saç büyümesinden sorumludur. Araştırmanın sonunda, lavanta yağı sürülen farelerin saç folükülü önemli ölçüde arttı, derinleşti ve dermal tabakaları kalınlaştı. 

Araştırmacılar lavanta yağının saç uzamasına etkisine dair şu açıklamayı yaptı:

Elde ettiğimiz sonuçlar, lavanta yağının belirgin bir saç uzamasını teşvik edici etkiye sahip olduğunu gösterdi. Lavanta yağı saç uzamasını teşvik edici bir ajan olarak uygulanabilir.

UZMANA DANIŞMAYI İHMAL ETMEYİN

UZMANA DANIŞMAYI İHMAL ETMEYİN

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız öncelikle uzman bir doktora görünmenizde ve dökülmenin nedenini bulmanızda fayda var. Asla bir uzmana danışmadan saç dökülmesine yönelik doğal ya da medikal tedaviler uygulamaya çalışmayın. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir haftada daha dolgun ve parlak saçlar