Saç nezlesi nedir? Saç nezlesinden nasıl korunulur?

Kulağa ilginç gelse de saçlarımız da nezle oluyor. Genellikle kadınları etkileyen, duş, deniz ve havuz sonrası iyi kurutulmayan saçlarda ortaya çıkan saç nezlesi sürekli yanma ve batma hissi ile kendini gösterir...

A A
SAÇ NEZLESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

SAÇ NEZLESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Daha çok saç nezlesi olarak bilinen ancak rapunzel hastalığı ya da prenses hastalığı da denilen bu rahatsızlığın en belirgin özellikleri şöyle:

-Saç derisinde, özellikle kıl köklerinde ağrı ve yanma hissi meydana gelebilir.

-Eğer ilk fark edildiğinde önlem alınmazsa, ileri ki dönemlerde, saç diplerinde yara ve aşırı derecede dökülme ile sonuçlanabilir.

SAÇ NEZLESİNİN AÇIKLAMASI İKİ FARKLI TEORİYE GÖRE AÇIKLANMIŞTIR:

SAÇ NEZLESİNİN AÇIKLAMASI İKİ FARKLI TEORİYE GÖRE AÇIKLANMIŞTIR:

Birincisi: Saç derisindeki kıl foliküllerini beynin sinir sistemine bağlayan sinirler, folikül üzerinde kıl kalmayınca beyne acı mesajı gönderir. Bu durum fantom ekstremite ağrısındaki gibi gerçekleşmektedir. Yani vücuttan kesilen veya olmayan bir organda hissedilen ağrıya benzer şekildedir.

İkincisi: Bu hastalığa yakalanan insanların saç derileri aşırı hassas sinirlere sahiptir. Uzun saçlar sıkıca ve uzun süre boyunca toplu kaldığı zaman bu hassasiyet yükselir. Saç kökleriyle derisinin yeterli miktarda hava alamaması adına da at kuyruğu sendromu da denen bir problem oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar, bu problemin saç kaybı ile yakından ilişkili olduğu sonucunu vermektedir. Buna karşın hangisinin bir diğerine neden olduğu konusunda bir kesinlik bulunamamıştır.

SAÇ NEZLESİ NEDEN OLUR?

SAÇ NEZLESİ NEDEN OLUR?

-Saç derisinde iğnelenme, yoğun kaşıntı, yanma ve ağrı hissi uyandıran rahatsızlığın başlıca nedeninin, saçların uzun süre sıkıca toplu tutulması görülüyor. Yukarıdan aşağıya doğru sıkıca bağlı tutulan saç, saç köklerinin ve derinin hava almasını zorlaştırıyor, derinin çekilmesine yol açıyor, saç köklerini zorluyor ve kopmalara, dökülmelere sebep oluyor.

-Diğer nedeni ise, özellikle uzun saçların yıkandıktan sonra iyice kurutulmamasıdır. Soğuk havalarda ve rüzgarda zarar görme riski artan saç kökleri, kurutulmayıp ıslak bırakıldığında gücünü yitirerek kaşıntıya ve dökülmeye sebep olabiliyor.


-Saçların fön vb. uygulamalara maruz kalması saç nezlesine neden olabilir. Özellikle saç şekillendiricilerinin yoğun olarak saça uygulanması da saç nezlesini tetikliyor. Fön, sıcak havanın deriyi tahriş etmesine, kozmetik ürünler ise derinin soğuk kalmasına neden oluyor. Aynı şekilde, saçları bazı boyalara alerjik olan insanlar da saç nezlesinden şikayetçi olabiliyor.

-Düzensiz beslenme ile vitamin ve protein eksikliği de saç sağlığıyla ilgilidir. Özellikle D vitamininin eksikliği, saçları güçsüzleştirerek saç nezlesinin önünü açıyor.


-Doğrudan ilişkisi kanıtlanmamış olsa da, saç nezlesinin depresyon, stres, obsesif kompülsif bozukluk ve endişe gibi psikosomatik nedenlerle de ortaya çıktığına dair bir görüş bulunuyor.

SAÇ NEZLESİ KAÇ GÜN SÜRER?

SAÇ NEZLESİ KAÇ GÜN SÜRER?

Eğer hastalık ciddi bir boyuta gelirse mutlaka tedavi yöntemini uygulamak gerekir. Saç nezlesi 1 hafta sürebilir ancak 1 aydan fazla ise bu durumda dikkatli olmak gerekir.

SAÇ NEZLESİNE NE İYİ GELİR?

SAÇ NEZLESİNE NE İYİ GELİR?

Saç nezlesine yakalanma ihtimalini en aza düşürmek için; banyodan sonra saçların özenle kurutulması ve banyodan hemen sonra dışarı çıkılmaması gerekir. Saç diplerini çok gerecek saç modelleri ise saç nezlesi olmak istemeyen kadınların kaçınmaları gereken modellerdir.

SAÇ NEZLESİ NASIL GEÇER? SAÇ NEZLESİ İÇİN HANGİ DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR?

SAÇ NEZLESİ NASIL GEÇER? SAÇ NEZLESİ İÇİN HANGİ DOKTORA BAŞVURMAK GEREKİR?

Bu hastalığın maalesef net ve belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. O yüzden, öncelikle rahatsızlığa neden olan durumlar belirlenip ortadan kaldırılmalıdır. Sorun yine de devam ederse, uzmanlık alanı dermatoloji olan bir doktora başvurmak gerekir. Genellikle semptomlar kişiden kişiye farklılık göstereceğinden, rahatsızlığın ortadan kaldırılma yöntemi de kişiye özel olacaktır. Ancak özellikle bu maddelere dikkat etmek gerekir:

-Saç derisini zorlayacak ve sıkacak saç modelleri kullanılmamalı, saçlar sıkı bir şekilde toplanmamalıdır.

-Saç derisine belli aralıklarla yumuşak bir şekilde masaj yapılması fayda olacaktır.

-Çok sıcak veya çok soğuk suyla duş alınmamalıdır. Saç derisi için ılık su idealdir.

-Saçlar yıkandıktan sonra muhakkak havluyla kurulanmalı, ardından da ısısı yüksek olmayan bir saç kurutma makinesiyle kurutulmalıdır.

-Duş alındıktan sonra 2-3 saat kadar süreyle dışarıya çıkılmamalıdır. Buna özellikle soğuk havalarda daha çok dikkat edilmelidir. Eğer mutlaka dışarı çıkılacaksa, saçların kuru olduğundan emin olunmalıdır.

-Düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Yumurta, balık, et, süt gibi protein ve vitamin zengini besinler tüketilerek saçın daha güçlü olmasına yardımcı olunmalıdır.

-Sert ve hızlı diyetlerden kaçınılmalıdır.

-Stresten uzak durulmalıdır.


-Hormonal problemler de saç sağlığını etkiler. Vücudun yaşadığı hormonal dengesizliklikler doktor yardımıyla giderilmelidir

-Saç bakımı mümkün olduğunca organik ürünlerle ve özenli şekilde gerçekleştirilmelidir. Başta jöle olmak üzere, kozmetik ürünler aşırı dozda ve çok sık kullanılmamalıdır. Saçlar belirli aralıklarla doğal haline bırakılmalıdır.

-Saçların kurumasını engelleyecek, nemlendirici nitelikte şampuanlar tercih edilmelidir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sarımsak soğan efsanesi gerçek çıktı