Saçlar da yaşlanır mı?: Saçınızın yaşlandığını gösteren 8 işaret

Yaşlanma deyince aklımıza ilk olarak kırışıklıklar, cilt kuruluğu gibi konular gelir. Peki ya saçlar? Saçlarınızın yaşlanmadığını mı sanıyorsunuz? Yıllar geçtikçe saçların daha fazla işlem görmesi, saç proteininin ve keratinin azalması saçınızın incelmesine ve azalmasına neden olabilir. Bilin ve bunlara karşı önleminizi alın, saçlarınızın aynı kalmayacağına hazırlıklı olun.

20 Nisan 2021, Salı 11:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Elbette beyazlar

Elbette beyazlar

Buna neden olan bir kaç faktör bulunuyor. En yaygın sebep tabii ki genetik. Ancak stres, sağlıksız beslenme, ağır yaşam tarzı, uyku eksikliği ve ciddi hastalıklar da beyazlamaya neden olabiliyor. Saçlar belli bir yaştan sonra melanin üretiminin olmaması nedeniyle griye dönüşüyor ve bu da proteinsiz saçlar anlamına geliyor.

İncelir

İncelir

Yaşlanan saçlarda daha yaygın olarak bilinen bir başka değişiklik de, incelmesidir. Bunun birkaç nedeni vardır: İlk olarak, saçın yoğunluğu azalır. İkincisi ise saç uzarken daha ince uzar. 

Hacim kaybeder

Hacim kaybeder

Bu durum saçın incelmesiyle paralel gider. Bunun nedeni saçın fazla işlem görmesidir. Çünkü kadınlar saçları yaşlandıkça daha fazla şekillendirme yapmaya başlar. Bu da kütikülü bozar, saça zarar verir, saçları matlaştırır ve kırılmaya yatkın hale getirir.

 Daha kolay kırılır

Daha kolay kırılır

Protein kaybı sadece saç rengini etkilemez, aynı zamanda gücünü de etkiler. Keratin protein seviyelerindeki düşüş saçları daha zayıf ve daha az elastik yapar. Ayrıca, dış koruyucu kütikül üzerindeki hücrelerin yaşlandıkça daha kırılgan hale gelmesine neden olur.

Kuruluk sonucu kolay kırılma

Kuruluk sonucu kolay kırılma

Saçtaki yapıtaşların azalması sonucu daha gözenekli hale gelen saç yapısı ve doğal yağ üretimi azalan saç derisi sonucunda saçlar kurumaya yüz tutar ve saç dokusu sertleşir. Bu durum beraberinde daha kolay kırılan ve zarar gören bir saç yapısı getirir. Saça ve saç derisine nem yüklemesi yapan ürünlerle işleyişi tersine çevirebilirsiniz.

 Saç matlaşır

Saç matlaşır

UV ışınları, zararlı dış etkenler ve stres gibi faktörlerden etkilenen saçlar yıllar içinde enerjisini yitirmeye, cansız ve mat bir görünüm sergilemeye başlar. Bunun önüne geçmek için antioksidan ve koruyucu özellikli ürünleri tercih edebilir, saça vitamin yüklemesi yapabilirsiniz.

Dökülme

Dökülme

Saç derisi de zaman geçtikçe doğal yağlarını üretmekte zorlanıyor, kurumaya , hassaslaşmaya daha meyilli oluyor. Bu da saç kalitesinin bozulmasına ve dökülmelere sebep oluyor. Saç derinizi ve dolaşım hızınızı güçlendirerek saç köklerini daha efektif bir şekilde besleyebilir, saç yapınızı iyileştirebilir ve dökülmeyi yavaşlatabilirsiniz.

 Daha yavaş uzar

Daha yavaş uzar

Saç uzama hızı orta yaşlarda yavaşlar. Bu da bir zamanlar olduğu kadar büyümeyeceği anlamına gelir. Saç derisi, saç üretimi konusunda eskisi kadar başarılı değildir. Bu nedenle saçınızı dipten besleyecek ürünler kullanarak uzamayı hızlandırabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sönük saçlar nasıl hacimli hale getirilir?