Saçların neden mi uzamıyor? Bu 6 madde saçlarının uzamasına engel oluyor olabilir

Hayatımızın belli dönemlerinin en çok merak edilen sorusu geliyor "Saçlarım neden uzamıyor, saçlar neden uzamaz?" Bu sorunun cevabını bulmadan, uzaması için gerekli adımları atamazsın. Saçlarım neden uzamıyor sorusunun bir sürü cevabı olabilir. Gelin saçların neden uzamadığı sorusunu birlikte açıklayalım.

02 Ekim 2020, Cuma 12:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kırık teller

Kırık teller

Saçlarının uzadığı bir dönemde cansız görünüm ve kırıklar nedeniyle saçını kestirmek istemiyor olabilirsin ama o kırıklar kaldıkça diğerlerini kırmaya başlayacak. Saçların hiçbir zaman sağlıklı uzamayacak, aynı boyda ve kırık saçlarla hayatına devam edeceksin. Daha az kırılan saçlar her zaman hem daha hızlı uzar hem de daha fazla parlar.  Saç uçlarının kırılmasını önlemek için saçlarını yüksek ısıdan korumalısın. Saçlarını yıkadıktan sonra havluyla kurulamak yerine, hazır yaz da gelirken kendiliğinden kurumasını bekleyebilirsin.

Maalesef yaş faktörü

Maalesef yaş faktörü

Yaşın ilerlemesiyle birlikte saçlar daha yavaş uzamaya başlayabilir, bu normal bir süreçtir. Yıllar boyu yaptığımız boya işlemleri, yüksek ısı ve kimyasal işlemler nedeniyle zamanla saçlarımızın uzaması yavaşlar. Saç derisi daha az yağ üretmeye başlar ve bu da saçların daha yavaş uzamasına neden olur. Bu süreçte saçlarına yoğun işlemler yaparak uzatmak yerine saçlarını besleyecek, uzamasına destek olacak ürünler, Hint yağı gibi doğal yağlar kullanarak saçlarının sağlıkla uzamasını beklemelisin. 

Doğru beslenme

Doğru beslenme

Tabii ki sürekli fast-food yiyerek saçlarının hızlı uzamasını beklememelisin! Saçların da senin tükettiğin besinleri kullanarak uzuyor. Bu nedenle vitamin, mineral, protein tüketimine dikkat etmelisin. Somon balığı, fındık, fasulye ve soya ürünleri gibi sağlıklı protein kaynaklarını tüketmelisin. Saçlarının hızlı uzaması için bol bol su tüketmeyi ise asla unutmamalısın! Protein, vitamin ağırlıklı beslenmek, saçlarının daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Yetersiz beslendiğinde ise saçların günden güne cılızlaşır, incelir. Saçların zayıf olunca sağlıklı şekilde uzayamaz. Bu nedenle beslenme düzenine oldukça dikkat etmeni öneriyoruz.

Stres

Stres

Stresin sağlığımıza olduğu gibi saçlarımıza da zararı var. Hatta sen de fark ettiysen stresli olduğunda saçların gibi tırnakların bile daha yavaş uzar. İşte bu nedenle kaliteli ve sağlıklı yaşam için stresten uzak durmalısın. Kendini stresten arındırmak için spora yönelebilirsin.

Saç şekillendiriciler

Saç şekillendiriciler

Maşalar, düzleştiriciler, üst üst çekilen fönler saçlarının güzel şekil almasını sağlıyor olabilir ama maalesef saçlarının daha yavaş ve zayıf uzamasına neden olabiliyor. Şekillendiricilerle beraber ısı, saçlarına direkt olarak uygulandığı için saç tellerindeki nemin, besinin azalmasına, saçlarının zarar görmesine neden olabiliyor. Hatta mümkünse ısı kullanmadan yapabileceğin saç modellerine ağırlık ver. Saçlarını örebilirsin, eğlenceli at kuyrukları yapabilirsin. 

Demir ve çinko eksikliği

Demir ve çinko eksikliği

Vücutta eksikliği ile saç uzamasına engel olan diğer maddeler ise demir ve çinko. Bu nedenler eğer saçların düzenli şekilde uzaması problem oluyorsa, demir ve çinko yetersizliğini de önlemelisin. Bunun için dışarıdan aldığın demir ve çinko maddeleri ile vücudunun sağlığına kavuşmasını sağla. Sonrasında eksikliğin giderilmesi ile saçlarının büyük oranda uzadığını göreceksin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021 saç modası: Perçem ve kahkülle kendilerine etkileyici bir saç modeli yaratmış 14 ünlü