Saçlarımız neden dökülüyor?

Mevsim geçişi, kötü beslenme, yorgunluk, stres... Sorulduğunda birçok değişik sebep sayıyoruz. Peki hangisi doğru? "Saçlarım çok dökülüyor" diyorsanız bu haberimiz tam size göre! İşte saç dökülmesinin nedenleri ve saç dökülmesini durdurmanın yolları...

10 Ekim 2018, Çarşamba 12:41
A A
Saçlarınız çok dökülüyorsa...

Saçlarınız çok dökülüyorsa...

Gün içinde 100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilmiştir. Bunun üzerinde olan saç dökülmelerine mutlaka bir çözüm yolu bulunmalıdır. Bu oranın üzerindeki saç dökülmelerinde, saçlı alanda seyrelme ya da açıklık meydana gelirse, bu kişilerin saç dökülmesi sorunu olduğu söylenebilir. Bunu daha iyi belirleyebilmek için, saç çekme testi yapılabilir. Bu testte 20-30 tane saç tutularak çekilir. Bu sırada ele gelen saçların sayısı 5 tanenin üzerinde olursa, saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir. Bu durumda mutlaka gereken önlemlerin alınması, bunun sebeplerinin belirlenmesi ve tedavi uygulanması gerekir. 

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İlhan Serdaroğlu, saçların dökülme nedenleri hakkında bilgiler verdi...

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, saçları çok sıkı olarak bağlamanın, örgü yapmanın, mısır örgüsü şeklinde sıkıca şekillendirmenin ve gererek arkadan bağlamanın çekmeye bağlı olarak saç foliküllerinin kalıcı harap ettiğini belirtti. Op. Dr. İlhan Serdaroğlu konuya ilişkin "Kadın tipi saç dökülmesi veya androgenetik alopesi, kadınlarda görülen en sık saç dökülme sebebidir ve genelde tahmin edildiğinden daha yaygındır. 35-40 yaşlarında kadınların yüzde 25'inde, 40 yaş üzerinde ise yüzde 50'sinde saçlarda dökülme görülür. Saçları dökülen kadınların yüzde 20 sinde pozitif aile hikayesi yer alır. Genetik tipteki saç dökülmesinde, kadın genlerini baba ya da anne tarafından almış olabilir" ifadelerini kullandı.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin sebepleri arasında androgenetik kadın tipi saç dökülmesinin ilk sırada yer aldığını söyleyen Op. Dr. Serdaroğlu, bunun dışında sık rastlanan saç dökülme sebeplerini sıraladı:

Hipo ve hipertroidism:

Hipo ve hipertroidism:

Saç dökülmesi tiroid disfonksiyonunun erken belirtilerinden birisi olabilir ve tedavi sonrasında saçlarda dökülme durur.

Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu:

Kadınların üreme çağında yaklaşık yüzde 10'unda görülebilen kalıtımsal bir yumurtalık hastalığı.

Hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler:

Hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler:

Hamilelik sırasında geçici olan saç kaybı, sonrasında düzelir.

Menopoza bağlı hormonal değişikliler:

Menopoza bağlı hormonal değişikliler:

Menopozun başlamasıyla saç dökülmeleri görülebilir ve menopoz sendromlarını düzelten ilaç tedavileriyle dökülmeler de azalır ve yok olur. Menopoza giren kadınların yaklaşık yüzde 80'inde saçlarda incelme görülebilir.

Erkeklerdeki saç dökülmelerinin yüzde 90’ı ve kadınlardaki saç dökülmelerinin yüzde 60’ının nedeni olan genetik saç dökülmesi her iki cinsiyette de saç dökülme nedenleri arasında birinci sıradadır. Saç dökülmesini iki başlık altında ele almalıyız:

1- Genetik saç dökülmesi

Basitçe özetlemek gerekirse ailesel bir hastalıktır. Toplum içinde irsi olarak da tabir edilen genetik, birçok hastalıkta geçerli olup aile bireylerinde anne, baba, amca vb genetik hastalıklar yer alması durumunda aynı problem sizde de olabilir.

2- Genetik olmayan dökülmeler

Anemi, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, tifo, zatürre, kan kanseri, şeker hastalığı gibi hastalıklar, tiroit hormonundaki düzensizlikler kadın erkek ayrımı yapmadan herkeste saç dökülmesi etkisi gösterebilir.


·        Hamilelik, emzirme dönemi ve doğum gibi durumlar da hormonal dengesizliklerden dolayı saç dökülmeleri yaşanabilir.

·        Demir eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasındadır.

·        Dengesiz ve yetersiz beslenme düzeni saç dökülmesi etkisi gösterir. İhtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri yeterince alamayan saçlar, zayıflayarak kırılır ve dökülebilir.·        Stres saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Bu sürecin uzun sürmesi de, saç dökülmesinin etkisini daha fazla artırır.

·        Saç bakımı için kullanılan şampuan, saç kremi gibi ürünlerin saçlara uygun olmaması halinde de saç dökülmesi olabilir.

·        Saç bakımında gereken özenin gösterilmemesi halinde, saç dökülmesi etkisinden kurtulmak oldukça zordur. Yıpranan, nem dengesi bozulmuş olan saçların periyodik aralıklarla doğal bakım ürünleriyle dengesinin sağlanmasına çalışılmalıdır.

·        Sigara içme alışkanlığı olanlarda saç dökülmesiyle karşılaşabilirler. Alınan besinlerin emilimini engelleyen sigara azaltılmalı ya da bırakılmalıdır.


·        Cilt altı yağ bezlerinde olan bozukluklar nedeniyle, aşırı yağlanan saçlarda dökülmesi etkisi oluşacaktır.

Saç dökülmesine neden olan ilaçlar nelerdir?

·        Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları

·        Kan yağları olan kolesterol ve lipid düşürücü ilaçlar

·        Kan inceltici olarak kullanılan ilaçlar

·        Gut ve tiroit hastalıklarında kullanılan ilaçlar

·        Diüretik ilaçlar, beta blokerler ve antihipersantif ilaçlar

·        Çok fazla oranda A vitamini ilacı kullanımı

·        Diyet sırasında kullanılan ilaçlar

·        Duygu durumu etkileyecek olan ilaçlar

·        Oral kontraseptif ilaçların kullanımı

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.