Saçların erken beyazlamasını önleyen bitki

Saçların erken beyazlaması, biyolojik ve çevresel faktörle güçlü ilişkilere sahiptir, ancak gri saçların nasıl ve neden oluştuğu büyük ölçüde gizemini koruyor. Bir araştırmaya göre, bir gıdanın pigmentasyonu koruyabilme ve beyazlama sürecini engelleme potansiyeli var. /ÖZEL

02 Aralık 2021, Perşembe 09:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÇEVRESEL FAKTÖRLER DE ETKİLİ

ÇEVRESEL FAKTÖRLER DE ETKİLİ

Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun 50 yaşına gelene kadar gri saçlara sahip olduğunu gösteriyor. Bazı beslenme yetersizliklerinin ve sağlık koşullarının erken beyazlamanın temelinde olduğu düşünülüyor. Ancak başka kanıtlar, stres gibi diğer çevresel faktörlerin de eşit derecede önemli bir rol oynayabileceğini öne sürüyor. Bir araştırmaya göre, köri yaprakları saç pigmentasyonunu koruyarak beyazlamayı önlemeye yardımcı olabilir.

GENETİĞİN BÜYÜK ROLÜ VAR

GENETİĞİN BÜYÜK ROLÜ VAR

Saçların beyazlaması yaşlanmanın kaçınılmaz durumlardan biridir. Harvard Health kuruluşu, "Saç kökleriniz yaşlandıkça daha az renk üretir, bu nedenle saçlar doğal ölme ve yenilenme döngüsünden geçtiğinde, 35 yaşından sonra gri olarak çıkması daha olasıdır" diye açıklıyor. Genetik, bu sürecin başlamasında rol oynayabilir. Zira çoğu gri saç stresle ilgili değildir. Aslında, saç aslında hiç griye dönüşmez. Bir saç kökü saç ürettiğinde, renk belirlenir. Tek bir saç teli kahverengi, kırmızı, siyah veya sarı olarak başlarsa, asla rengini değiştirmeyecektir.

KÖRİ YAPRAKLARI

KÖRİ YAPRAKLARI

Yapılan araştırmaların sonuçları, vücudun dejenerasyonunun, melanin üretimini yavaş yavaş durma noktasına getiren melanosit eksikliğinden sorumlu olduğunu gösteriyor.

Saça rengini veren pigment melanindir, bu nedenle üretimi durduğunda renginden yoksun yeni saç kökleri üretilir.

Uzmanlar, belirli gıdaların tüketilmesinin bu süreci engellemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Özellikle köri yaprakları, vitamin bileşimleri nedeniyle grileşmeye karşı bir tampon görevi görebilir.

VİTAMİN DEPOSU

VİTAMİN DEPOSU

International Journal of PharmTech Research'teki bir rapor, köri yapraklarının topikal kullanımının saç pigmentlerine zarar vermeden saç beyazlamasını yavaşlatabileceğini öne sürdü. Araştırmanın yazarları, “Murraya koenigii saçın siyah rengini koruyacak veya başka bir deyişle saçın erken grileşmesini önleyecektir” diyor.

Köri yaprakları iyi bir D vitamini, B vitamini, C vitamini ve demir kaynağıdır. Önceki çalışmalar, D ve B vitamininin saç rengi kaybını önlemede özellikle önemli roller oynadığını göstermiştir.

Aslında, erken grileşmeye sahip bireylerin genellikle bir veya iki vitaminden eksik olduğuna dair artan kanıtlar vardır.

BU YİYECEKLERE DİKKAT!

BU YİYECEKLERE DİKKAT!

Nature'da yayınlanan 2020 tarihli bir araştırmaya göre, grileşme süreci, adrenal bezini norepinefrin salgılamak için kullanan sinir hücrelerinin uyarılmasıyla başlar. Norepinefrin salgılanması, saç köklerindeki hücrelerin bölünmesini tetikler ve bu da melanositlerin tükenmesine yol açar.

Çalışmalar, yüksek tuz alımını kronik böbrek hastalığı ve yüksek tansiyon ile ilişkilendirdi ve günde 2300 mg'ın üzerindeki tüketimi sağlıksız olarak kabul edildi. Araştırmalar yüksek saç beyazlamasının kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkili olabileceğini öne sürdü.

ŞEKER DE AYNI ETKİYE SAHİP

ŞEKER DE AYNI ETKİYE SAHİP

Tuzun yanı sıra rafine şeker alımı ile benzer etkiler kaydedilmiştir. Şeker alımının saç dökülmesine neden olabileceği yaygın olarak biliniyor, ancak bazı uzmanlar şekerin saç pigmentasyonu üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini öne sürüyor.

Bunun nedeni, şekerin vücuttaki serbest radikallerin üretimini artırabilmesidir. Bu da erken yaşlanmanın ayırt edici özelliklerinden biridir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğru maskara kullanmanın sırları