Saçların kırılmaması için alınabilecek 10 önlem

Saç kırılmasını önlemek için bitkisel çözümleri değerlendirmeden önce saçların kırılmasını önlemek her zaman daha işlevseldir. Saçların kırılması sonradan onarması zor bir durum olsa da, bu başımıza gelmeden önce saçların kırılmasını önlemek için pratik yöntemler var. İşte, saçların kırılmaması için alınabilecek 10 önlem!

04 Temmuz 2020, Cumartesi 10:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fırçanıza dikkat edin

Fırçanıza dikkat edin

Ahşap saplı ve doğal kıldan yapılan fırçaları tercih edin. Eğer plastik kullanacaksanız, plastiğin saçtaki elektriklenmeyi önlemesi için, kaliteli antistatik maddeden yapılmış olmasına dikkat edin. Fırçanın kılları değişik boylarda olursa saçları daha güzel tarar. Fırçaların, özellikle metal olanların ucuna konulan elektrik giderici küçük toplar, saçların kırılmasını önler.

Peki nasıl taramalısınız?

Peki nasıl taramalısınız?

Saç nemliyken daha hassastır ve kolay kırılır. Bu sebeple kurulama esnasında mümkün olduğunda hassas davranmalı, yumuşak bir havlu tercih etmelisiniz. Taramaya saçın uçlarından başlanarak açıldıkça yavaş yavaş yukarı doğru çıkılması tavsiye ediliyor.


Belli aralıklarla kırıkları aldırın

Belli aralıklarla kırıkları aldırın

Kırılmanın saç uçlarından başladığını düşünürsek, bu kısımlardan bir miktar kestirmenin ve bu sayede hasar görmüş bölgeyi yok etmenin önemi büyüktür. Kırıklar için saç uçlarından çok az miktar kestirmeniz sağlıklı uzaması için de zemin hazırlayacaktır.

Havlu kullanmayın

Havlu kullanmayın

Banyodan çıktığında saçlarındaki nemi almak için havluyla saçlarını ovalamak, çitilemek yerine pamuklu bir tişörte saçını sarabilirsiniz. Saçındaki nemi aldıktan sonra kendiliğinden kurumasını beklemeni öneririz. 

Saç maşası en tehlikelisi

Saç maşası en tehlikelisi

Saçlar, ısı yardımıyla saça şekil verilirken kırılmaya maruz kalır. Uzmanlar saç maşalarının, saç kurutma ve fön makinelerinin, saç sağlığı üzerine olumsuz etkilerini sürekli vurgulamaktalar. Maşa ise bu tür makinelerin arasında en acımasız olanıdır. Eğer saç sağlınız üzerine kaygılarınız varsa ve kırık ve dökülmelerden rahatsız oluyorsanız bu tür makineleri kullanmadan önce bir daha düşünmelisiniz.

Saçları açık mı bırakmalı, toplu mu?

Saçları açık mı bırakmalı, toplu mu?

Saçlarınızı genelde açık bırakmaya özen gösterin, toplayacağınız zaman da lastik ipler yerine kumaş ve benzeri ipler tercih edin. Çok sıkı bağlamamaya çalışın.

 Takviye alınabilir

Takviye alınabilir

Biotin telleri güçlendirir ve kırılmayı önler. Dengesiz beslendiğinizde vücudunuz yeterli biotin alamaz. Böylece kırılma başlar. Biotin eksikliğini önlemek için biotin vitamini alabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ojenin daha uzun süre dayanması için 8 altın öneri