Saçlarınızı şampuansız yıkarsanız ne olur?

Son yıllarda vücuda alınan kimyasalların minimuma düşürülmesi, mümkün olduğunca doğal yöntemlerle bakım yapmak, evdeki malzemelerle temizlenmek giderek büyüyen bir trend haline geldi. Saçların kendi kendini temizleyebilen bir yapıda olması biliniyor fakat günümüzde şampuansız saç yıkamak ne kadar mümkün? Saçlar şampuan kullanmadan ne derece temiz kalabilir? Hepsi birer soru işareti. Saçlarını elma sirkesiyle yıkayanlar ya da sadece su kullanarak yıkayanlar sonuçlarından memnun olsa da saçları şampuansız yıkamanın iyi bir sonuç veremeyeceği konusunda ısrarcı olanlar da var. Gelin, şampuansız saç yıkamanın sonuçlarına birlikte bakalım.

30 Nisan 2020, Perşembe 11:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Karbonatlı su ve elma sirkesi kâfi

Karbonatlı su ve elma sirkesi kâfi

Avrupa ve ABD’de saç şampuanlarına karşı yayılan ‘No-poo’ hareketi giderek daha çok taraftar buluyor. ‘No-poo’cular şampuan kullanmıyor. Saç temizliği için su, karbonatlı su, elma sirkesi tercih ediyor. Saçlarını yumuşatmak için de doğal yağlar kullanıyor. 

3 temel dayanak

3 temel dayanak

Şampuansız saç temizliği hareketinin üç temel dayanağı bulunuyor. İlki, şampuan değmeyen saçın uzun vadede kendi kendini temizlediği inanışı. İkincisi ise çevreyi korumak için şampuandan vazgeçme isteği. Üçüncü unsur ise farklı fiyatlara sahip saç bakım ürünlerinin getirdiği ekonomik maliyet.

Peki süreç nasıl?

Peki süreç nasıl?

  • İlk iki hafta saçlarınız büyük olasılıkla sert ve kuru olacak. Ancak bir süre sonra saçlarınızın yağlanmadığını ve daha parlak gözüktüğünü fark edeceksiniz.
  • İlk günler ve haftalarda saçlarınız çevrenizdeki kokuları çekecektir. Bunun için saçlarınızı düzenli olarak su ile yıkayın ve haftada bir kere kabartma tozu ile elma suyu sirkesini karıştırıp saçlarınıza uygulayın.

Gücünü kaybetmesini önler

Gücünü kaybetmesini önler

  • Saçlarınızı az yıkarsanız daha az kırıklar olur.
  • Çoğu şampuan saçınızdaki doğal yağları alır ve kimyasal nemlendiricileri saçlarınıza yerleştirir. Bu nedenle saçlarınızı şampuansız yıkamanız saçlarınızın gücünü kaybetmesini önler.

Doğal yağlara yönelin

Doğal yağlara yönelin

  • Doğal yağlar demek saçlarınızın yumuşak olması demektir. Saçlarınızı her gün şampuansız yıkayın. Ancak saçlarınızın doğal yağları ile beslenmesini sağlamak için sık sık yıkanmanız lazım.
  • Saçlarınızın sürekli yıkanması saç boyanız çok hızlı akmasına neden olur.
  • Şampuanla yıkanmamış saçlar demek kurumayan saçlar demektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saçların uzamasına yardımcı olan patates maskesi